Tani węgiel od gminy. Skawina wyprzedała pierwszą turę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą gminy mogą kupować węgiel od importerów za 1500 złotych za tonę (cena ta nie uwzględnia jednak kosztów transportu), a następnie sprzedawać go mieszkańcom za maksymalnie 2000 złotych. W Skawinie blisko Krakowa sprzedaż taniego węgla ruszyła w połowie grudnia. 50 ton ekogroszku i 50 ton orzecha trafiło do domowych kotłowni, jednak nie wszystkim mieszkańcom udało się węgiel kupić. Okazuje się, że to zaledwie jedna trzecia zapotrzebowania gminy Skawina. Kiedy węgiel znów pojawi się w sprzedaży?
- Mam nadzieję, że kolejna dostawa pojawi się jeszcze w styczniu i tym razem zostanie w niej uwzględnione całe zapotrzebowanie mieszkańców na węgiel. Jako Gmina Skawina zrobiliśmy wszystko, by zagwarantować dystrybucję opału po preferencyjnej cenie. Z niewystarczającą ilością węgla borykają się praktycznie wszystkie miejscowości w Polsce, a przyczyny jego braku są niezależne od samorządu - poinformował Norbert Rzepisko, burmistrz Miasta i Gminy Skawina.
Węgiel w Skawinie. Kiedy ruszy sprzedaż kolejnej tury?
Od Marcina Kozielskiego, rzecznika Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie dowiedzieliśmy się, że niedostarczenie wystarczającej liczby ton węgla Tauron uzasadnia wysokim zapotrzebowaniem samorządów w całym kraju, które znacznie przewyższa ilość dostępnego opału. Szczególnie duży popyt jest na węgiel typu orzech. Kiedy mieszkańcy gminy, którym nie udało się jeszcze kupić węgla, będą mogli go nabyć?
- To zależy od Tauron Wydobycie S.A, instytucji odpowiedzialnej za zagwarantowanie węgla, który później jako gmina sprzedajemy mieszkańcom. Z informacji przekazanych nam przez Tauron wynika, że kolejne dostawy opału pojawią się 9 stycznia. Przetransportowanie węgla ze składu Tauronu do Gminy Skawina i związane z tym procedury zajmą kilka dni, dlatego prognozujemy, że będziemy kontynuowali dystrybucję opału w drugiej połowie stycznia – powiedział nam Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.
Ile kosztuje tona węgla w Skawinie?
Przypomnijmy, że każdy mieszkaniec Skawiny, któremu przysługuje dodatek węglowy, złożył wniosek do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie i otrzymał pozytywną decyzję, może kupić węgiel za 1700 zł brutto za tonę. Węgiel można odbierać ze składu węglowego, który mieści się w Radziszowie na ul. Przemysłowej 5. Sporym ułatwieniem dla mieszkańców jest jednak to, że istnieje możliwość dostarczenia węgla bezpośrednio pod dom. Cena opału z dostawą wynosi 1800 złotych brutto za tonę.