Najmłodsze miasta w województwie małopolskim. O niektórych nie słyszeliście
Jakie jest najmłodsze miasto w Małopolsce? Kiedy otrzymało prawa miejskie? Obecnie na terenie województwa małopolskiego leżą 64 miasta. Największy jest Kraków, liczący ponad 800 tys. mieszkańców. Najmniejszym miastem w regionie są Koszyce, zamieszkiwane przez ponad 700 osób. Zanim odpowiemy na pytanie, które miasta w Małopolsce są najmłodsze, warto zastanowić się nad czymś przeciwnym – które z nich są najstarsze? Wiele osób może myśleć, że najstarszym miastem województwa małopolskiego jest Kraków – to błąd. Kraków uzyskał prawa miejskie w 1257 roku. Jedna miejscowość otrzymała lokację cztery lata wcześniej. Które miasto jest najstarsze w Małopolsce? Informację tą znajdziecie w przygotowanym materiale.
Jeśli znamy już najstarsze miasta w Małopolsce, możemy przejść do sedna sprawy – które małopolskie miasto jest najmłodsze? Do najmłodszych zaliczymy (data nadania praw miejskich): Brzeszcze (1962), Chełmek, Libiąż, Sułkowice (1969), Alwernia (1993), Świątniki Górne (1997), Czchów (2000), Ryglice (2001), Wojnicz (2007), Bobowa (2009), Radłów (2010), Koszyce (2019). Warto pamiętać, że praw miejskich nie definiuje jedynie liczba mieszkańców, choć nie pozostaje ona bez znaczenia. To również wymogi związane m.in. z układem urbanistycznym, posiadaniem praw miejskich w przeszłości czy infrastruktury. Uzyskanie praw miejskich to stosunkowo skomplikowane zagadnienie. Powyżej wymieniliśmy listę miast, które są jednymi z najmłodszych w województwie małopolskim. Nie są one jednak najmłodsze. Dwie kolejne miejscowości prawa miejskie uzyskały 1 stycznia 2023 roku.
Najmłodszymi miastami w Małopolsce są Książ Wielki i Czarny Dunajec (prawa miejskie od 2023 roku). Książ Wielki to miasto leżące w powiecie miechowskim, liczące nieco ponad 800 mieszkańców. Z kolei Czarny Dunajec leży w powiecie nowotarskim i liczy ok. 4 tys. mieszkańców. Zobaczcie dwa najmłodsze miasta w Małopolsce w przygotowanej poniżej galerii.