Prawie 4400 testów antygenowych trafiło do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Testy antygenowe są testami wymazowymi. Każda karetka będzie wyposażona w 120 sztuk. Będą wykorzystywane w sytuacji kiedy stan przewożonego pacjenta będzie wskazywał na COVID-19.
Mamy nadzieję, że usprawni to przekazywanie pacjentów do szpitali. Przede wszystkim tych chorych, którzy powinni trafić do placówki COVID-owej, ponieważ zespół już na miejscu będzie bardzo szybko dostawał informację, że może chorego zawieźć właśnie na taki oddział - mówi rzeczniczka KPR Joanna Sieradzka.
Wirusolog profesor Krzysztof Pyrć przyznaje, że pomysł jest dobry a testy antygenowe precyzyjne ale pod pewnymi warunkami: po pierwsze nie są miarodajne w przypadku pacjentów bezobjawowych. Po drugie: czas.
Ten test jest wiarygodny wyłącznie w momencie, kiedy zastosujemy go zaraz po pojawieniu się objawów. To "zaraz" oznacza do pięciu, siedmiu dni od pojawienia się objawów. To nie znaczy, że test ulega przedatowaniu, to oznacza to, że tylko w tym oknie czasowym od pojawienia się objawów plus pięć, siedem dni jest sens stosować te testy - mówi profesor Pyrć.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że resort rozpatruje przeprowadzenie badań przesiewowych, ale resort odmawia obecnie wypowiedzi na temat szczegółów. Wiadomo jedynie, że badania miałyby zostać przeprowadzone na terenie Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że na więcej informacji jest za wcześnie.