CIEKAWOSTKI

To albańskie miasto porównują do Krakowa. Ze stolicy Małopolski można się tam dostać w dwie godziny [ZDJĘCIA]

2024-12-03 15:30

Albańskie miasto Kruja leży na wysokości 600 m n.p.m. u podnóża góry Sarisalltikut, jest zamieszkiwane przez 51 tysięcy osób i na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina polskiego Krakowa. To jednak jako bałkański odpowiednik stolicy Małopolski reklamuje się Kruję w naszym kraju. Powodem są pewne podobieństwa historyczne, legenda z mitycznym stworzeniem w roli głównej, a także duch przeszłości widoczny w architekturze i przestrzeni miejskiej dawnej stolicy bałkańskiego państwa. Kruja naprawdę zachwyca widokami, o czym przekonacie się, zaglądając do naszej galerii.

Kruja - dawna stolica Albanii. Dlaczego ta niewielka miejscowość jest porównywana do Krakowa?

Kruja to niewielkie, bo liczące nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców, albańskie miasto położone w środkowej części kraju, w odległości około 35 kilometrów na północ od Tirany. Jego usytuowanie na wysokości 600 m n.p.m. u podnóża góry Sarisalltikut oraz bliska obecność Parku Narodowego Przełęczy Shtame to gwarancja niezwykle malowniczych krajobrazów, które przyciągają turystów również zza granicy. Tym, co czyni miejscowość wyjątkową, jest także jej historia, która sięga starożytności, a dokładniej III w. p.n.e. Wówczas założono bowiem na tych terenach iliryjskie miasto Zgerdhesh (Albanopolis), z którym Kruja bywa utożsamiana. Niemniej jednak sama nazwa Kruja - a dokładniej Kroai - pojawia się w dokumentach bizantyjskich dopiero w IX w. Z kolei na przełomie XII-XIII w. podobnie jak Kraków to albańskie miasto pełniło rolę stolicy kraju - pierwszego księstwa albańskiego, czyli Arberii.

Tym, co łączy Kruję z Krakowem, jest także legenda o smoku (w innej wersji: demonie). W dawnej albańskiej stolicy miało bowiem zamieszkiwać to samo mityczne stworzenie, co pod naszym rodzimym Wawelem. Kulshedra, bo tak miał na imię albański potwór, także przebywał w jaskini i czyhał na życie księcia i jego poddanych. Żeby go udobruchać, mieszkańcy składali mu co jakiś czas ofiarę z człowieka. Przez długi czas nikomu nie udało się pokonać bestii, aż w końcu do Krui przybył wędrowiec z białą brodą i gałązką cyprysową na głowie. Gdy dowiedział się, że miastu grozi niebezpieczeństwo w postaci smoka, postanowił pomóc załamanym mieszkańcom. W drodze do Kulshedry spotkał córkę przywódcy i razem udali się do potwora. Kiedy przybyli na miejsce, dziewczynie bardzo zachciało się pić i poprosiła towarzysza, żeby ten przyniósł jej wodę. Dzięki temu starzec odnalazł ukryte źródło. Wówczas smok zaatakował, ale tryskająca woda udaremniła jego próbę zabicia przybyszów. Starzec wykorzystał tę szansę i udało mu się pokonać potwora, który prześladował Kruję.

Co warto zobaczyć w Kruji? Atrakcje "albańskiego Krakowa"

Główną atrakcją "albańskiego Krakowa" poza górskimi widokami jest tamtejszy zamek, wybudowany w średniowieczu, który w XV w. podczas najazdu wojsk osmańskich pełnił rolę siedziby Skanderbega, czyli Gjergja Kastrioti. Ten bohater narodowy Albanii najpierw odbił miasto z rąk wroga, a później trzykrotnie odpierał z sukcesem tureckie ataki. Pomnik słynnego dowódcy wojskowego można oczywiście znaleźć w Kruji. Poza tym warto zajrzeć do jego muzeum - Muzeum Skanderbega, żeby poznać historię Albanii, oraz do Muzeum Etnograficznego. Niewątpliwą atrakcją jest także miejski bazar turecki, na którym można kupić wiele lokalnych produktów, oraz meczet, który dominuje nad targowiskiem i jest jednym z najstarszych meczetów w kraju. Wszystkie wymienione miejsca i budynki możecie zobaczyć w naszej galerii.

Kruja-Kraków. Jak dotrzeć do dawnej stolicy Albanii?

Najprostszym sposobem, aby szybko dotrzeć do dawnej stolicy Albanii, jest lot do obecnego miasta stołecznego, czyli Tirany, który z Krakowa zajmuje 1 godzinę i 50 minut. Dojazd z Tirany do Kruje zajmuje natomiast kilkadziesiąt minut, co daje łącznie mniej więcej 2-3 godziny podróży.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie
QUIZ. Jak dobrze znasz europejskie miasta? Sprawdź swoją wiedzę z historii i geografii!
Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. To zdjęcie zostało zrobione w:
Big Ben