Dzwonnik i hejnalista

i

Autor: pixabay

To dwa najbardziej charakterystyczne zawody w Krakowie. Do nich nie wystarczy tylko wysłać CV

2023-01-05 15:33

Zastanawialiście się kiedyś, co takiego jest wyjątkowego w Krakowie? Czy jest coś, czego nie ma nigdzie indziej? Stolica Małopolski to nie tylko tradycja i piękna architektura, ale przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkają. Kilku z nich pracuje w najbardziej charakterystycznych dla Krakowa zawodach. Nie wystarczy do nich wysłać tylko CV. Trzeba bardziej się wykazać!

Charakterystyczne zawody w Krakowie. Bardzo rzadko się o nich myśli

Pierwszą rzeczą, jaką robi człowiek, szukający pracy jest wysyłanie CV. Przyszły pracownik przegląda oferty, które go zainteresują i aplikuje na konkretne stanowisko. Nie wszędzie jednak jest to takie proste. W Krakowie są dwa charakterystyczne zawody, gdzie nie bez znaczenia są też rodzinne tradycje, z których wywodzi się chętny.

Charakterystyczne zawody w Krakowie. Dzwonnik na Wawelu

Wawel to jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa. Znajduje się tam słynny dzwon Zygmunta. Liczy ponad 500 lat. Bije niezwykle rzadko, ponieważ tylko podczas najważniejszych uroczystości kościelnych i państwowych oznajmiając zarówno radosne, jak i smutne chwile. Ktoś jednak jest za to odpowiedzialny.

Dzwonnik na Wawelu to wyjątkowy zawód, na który nie tak łatwo aplikować. Trzeba być poleconym. Bardzo często tradycja bycia dzwonnikiem przechodzi z ojca na syna. W czasie Świąt Bożego Narodzenia 2022 roku do tego grona dołączyło pięciu chętnych.

Obecnie na Zamku Królewskim na Wawelu pracuje około 30 osób, które są odpowiedzialne za wprawienie w ruch 11-tonowego dzwonu. Świeżo przyjęci adepci odbyli trzyletni staż. Dopiero później mogli dostać awans. Na ich miejsce przyszło czterech kolejnych śmiałków, aby spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Jak wygląda szkolenie dzwonnika na Wawelu?

Każdy, kto planuje zostać dzwonnikiem, musi przejść trzyletnie szkolenie pod okiem swoich nauczycieli. Na samym początku asystują podczas codziennych zadań, po pewnym czasie pozwala im się na kilkanaście sekund trzymać grube liny. Szkolenie jest ciężkie i zdarza się, że trzeba nawet 50 razy wyjść na wieżę, zanim zostanie się pełnoprawnym dzwonnikiem.

Na samym końcu dostaje się złotą plakietkę uprawniającą w pełni do wprawienia dzwonu Zygmunta w ruch. Istnieją rodziny, gdzie ich członkowie są opiekunami dzwonu już od wielu lat. Obecnie w zespole jest nawet jedna kobieta.

Charakterystyczne zawody w Krakowie. Hejnalista na wieży Mariackiej

Jego grę słychać co godzinę na krakowskim rynku. Gra na cztery strony świata. Zachwyca mieszkańców, jak i turystów. Jest charakterystyczny dla Krakowa. To hejnał. Symbol tego miasta.

Hejnaliści mają do pokonania aż 272 stopnie, aby wdrapać się na szczyt wieży Mariackiej. Stamtąd, co godzinę, o pełnej porze grany jest hejnał na trąbce. Wieża liczy około 81 metrów wysokości. Aby zostać hejnalistą, trzeba przejść test kondycji fizycznej. Tutaj również samo wysłanie CV nie wystarczy. Liczą się umiejętności i wytrwałość. Dodatkowo trzeba znać się na muzyce i harmonii dźwięków.

Ostatni nabór na hejnalistów odbył się w maju 2021 roku. Za pierwszym razem nie znalazł się nikt, kto spełniałby wszystkie warunki. Dopiero podczas drugiego podejścia wybrano dwóch mężczyzn.

Nabór na hejnalistę ogłasza krakowskie PSP. Obecnie jest około ośmiu osób, które grają hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Jak wygląda praca hejnalisty?

Hejnalista pracuje 24 godziny na dobę. Później ma 48 godzin przerwy. Po trąbkę sięga o każdej pełnej godzinie, od godz. 8 rano do godz. 7 rano następnego dnia. Jedna zmiana obejmuje dwie osoby. Aby wejść na sam szczyt, potrzebują mniej więcej trzech minut.

Zadaniem trąbaczy jest zagrać hejnał na cztery strony świata. Ma to swoją symbolikę. Grają wtedy dla króla, burmistrza, komendanta straży pożarnej oraz krakowian i turystów.

QUIZ: Wszystkie księżniczki Disneya - którą z nich jesteś?

Pytanie 1 z 10
W życiu kierujesz się zasadą:
Hejnał z krakowskiego balkonu