Podróże

To jedna z najsłynniejszych wsi w Małopolsce. Kiedyś wyrabiano w niej drewniane łyżki [GALERIA]

2024-11-25 15:23

Małopolska jest jednym z najciekawszych regionów w naszym kraju. Na mapie województwa znajduje się wiele niezwykle pięknych małych miejscowości, słynących nie tylko z unikatowych na skalę światową zabytków, ale także z fascynującej historii. Jedną z nich jest dawna łemkowska wieś Nowica, położona w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Kiedyś miejscowa ludność wyrabiała przedmioty z drewna. Do dzisiaj ta tradycja przetrwała w niektórych domach, gdzie wciąż można kupić drewniane łyżki. Najważniejszym zabytkiem w Nowicy jest greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Nowica to dawna wieś łemkowska na mapie Małopolski. Zasłynęła z wyrabiania drewnianych łyżek

Nowica jest jedną z najpiękniejszych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Ta dawna łemkowska osada znajduje się w Beskidzie Niskim, nad potokiem Przysłup, uchodzącym do zalewu Klimkówka. Od północnej strony nad miejscowością rozciąga się masyw Magury Małastowskiej. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na który powołuje się portal Polska w Liczbach, w Nowicy mieszka 136 osób, z czego 52,9 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 47,1 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 wieś należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Pierwsze wzmianki o Nowicy pochodzą z pierwszej połowy XVI wieku. Wówczas stanowiła część dóbr rodu Gładyszów. We wsi do dzisiaj zachowało się wiele łemkowskich chyż oraz greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy. Świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wato odnotować, że wciąż są w niej odprawiane msze w obrządku greckokatolickim. Cerkiew wybudowano w 1843 roku. Jej wyposażenie stanowią m.in. ikonostas z XVIII wieku oraz polichromia z 1927 roku. Kolejnym zabytkowym obiektem w miejscowości jest kaplica Zaśnięcia Bogurodzicy, w której corocznie, 28 sierpnia, odbywa się odpust. W pobliżu kaplicy znajduje się tablica pamiątkowa ukraińskiego poety Antonycza (1909–1937), syna proboszcza cerkwi. Pomnik sąsiaduje z plebanią, która w 2014 roku została przekazana przez metropolitę greckokatolickiego abpa Jana Martyniaka bractwu młodzieży greckokatolickiej „Sarepta”.

Nowica zasłynęła w wiekach dawnych z wyrobu przedmiotów z drewna, którym trudniła się miejscowa ludność. Ta tradycja przetrwała aż do dzisiaj, a w niektórych domach wciąż można kupić drewniane łyżki. Rzemiosłem tym zajmowano się również w sąsiednim Przysłupie (Przysłopie).

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Tak wygląda wieś Nowica w Małopolsce i zabytkowa cerkiew pw. św. Paraskewy [GALERIA]

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie