Zmarł wieloletni ratownik TOPR. Przegrał walkę z chorobą
To smutny dzień dla całego środowiska tatromaniaków i tatromaniaczek. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe TOPR przekazało w mediach społecznościowych tragiczną wiadomość. Po długiej walce z chorobą odszedł zasłużony ratownik o wieloletnim doświadczeniu, Robert Augustyniak. Mężczyzna zmarł w Krakowie po długiej walce z chorobą, mając 62 lata. W TOPR działał jeszcze od końca lat 70. ubiegłego wieku, zaś przysięgę złożył w 1981 roku. Robert Augustyniak zostanie pochowany Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Ostatnie pożegnanie odbędzie się w kaplicy cmentarnej.
— Zmarł ratownik TOPR Robert Augustyniak. Z prawdziwym żalem informujemy, że w dniu 8 kwietnia 2025 roku w Krakowie, w wieku 62 lat zmarł po długiej chorobie ratownik TOPR Robert Augustyniak. Był członkiem TOPR od 1979 roku. Przysięgę ratowniczą złożył w 1981 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 kwietnia (piątek) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Początek uroczystości żałobnej o godz. 10.20 w kaplicy cmentarnej. Cześć Jego Pamięci — przekazali ratownicy TOPR w mediach społecznościowych.

Bardzo trudne warunki w Tatrach. TOPR ogłosił lawinową "dwójkę" i ostrzega turystów
Obecnie w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Winne są opady śniegu, którego w ostatnich dniach spadło więcej niż w trakcie zimy. Szlaki są zasypane, a silny wiatr sprawia, że w żlebach tworzą się depozyty śniegowe. W najbliższych dniach sytuacja ma jeszcze ulec pogorszeniu, a prognozowane na weekend ocieplenie sprawi, że topniejący śnieg może powodować samoistne schodzenie lawin. Ratownicy TOPR odradzają wyjście w wysokie partie gór osobom o mniejszych doświadczeniu w wędrówkach po Tatrach.
— Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Nagromadzony śnieg na twardym podłożu w żlebach, depresjach, formacjach wklęsłych, pod ścianami i pod graniami, sąsiaduje ze starą, bardzo twardą pokrywą śnieżną. W tych, miejscach należy zachować szczególną ostrożność — przekazał TOPR w komunikacie lawinowym.