Czym jest Święto Rękawki?
Święto Rękawki, czy potocznie Rękawka to wydarzenie obchodzone w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Nazwa zwyczaju pochodzi od Kopca Kraka, a według szacunków przedchrześcijańska tradycja wiosennych obrzędów ku czci zmarłych, do których nawiązuje Święto Rękawki sięga nawet wczesnego średniowiecza (ok. VIII wieku).
Najtrwalszym śladem po tym słowiańskim święcie było urządzanie na kopcu styp pogrzebowych za zmarłych, którym poświęcano chleb, jabłka a przede wszystkim jaja, które – jak wierzono – miały moc zjednywania dobra, obrony przed złem, a jako ziarno życia zasilały duszę zmarłego. To właśnie stąd pochodzi zwyczaj zrzucania pożywienia ze stoków kopca wprost w ręce okolicznej biedoty, który zachował się do XIX w – informuje krakowski magistrat.
Z czasem obchody zmieniały się, bo w połowie XX wieku Rękawka kojarzona była z festynem i atrakcją w stylu jarmarcznym. Do historycznych korzeni Kraków wrócił w 2001 roku z inicjatywy Centrum Kultury Podgórza i drużyny Wojów Wiślańskich Krak.
Co działo się na Kopcu Krakusa?
Świętowanie rozpoczęło się we wtorek, 11 kwietnia o godz. 11:30 wejściem wojów na Kopiec Krakusa. Pół godziny później rozpoczął się obrzęd rozpalenia ognia, a o godz. 12:30 bieg wojów w pełnym uzbrojeniu. Następnie organizatorzy przedstawiali przybyłe drużyny, a o godz. 14:00 odbyła się inscenizacja walki starych bogów z nowymi.
Po godz. 15:00 pokazywano wróżbę pomyślności dla grodu Krakowa, a o 15:30 nastąpił jeden z kulminacyjnych i najbardziej wyczekiwanych momentów, czyli bitwa z udziałem wojów. Mieszkańcy mogli oglądać także inscenizację, koncert zespołu „Daj Ognia” oraz inscenizację „Tryzna – pochówek wczesnosłowiański”.
Krakowianie i zgromadzeni turyści mogli obejrzeć osadę słowiańską, jarmark pełen sztuki, rękodzieła i potraw czy świątynię przedchrześcijańską. Nie zabrakło stref zabaw, stoisk sprzedażowych oraz tematycznych z wystawami czy ciekawostkami związanymi z badaniami archeologicznymi.