TOPR śmigłowiec, TOPR, Tatry

i

Autor: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Na sygnale

Tragiczne odkrycie w Tatrach. Znaleziono ciało turysty

2025-02-20 18:28

W środę, 19 lutego ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli ciało turysty w rejonie Świnicy, po słowackiej stronie masywu. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że odkryte zwłoki mogą należeć do mężczyzny, którego poszukiwano od poniedziałku w rejonie Zawratu. Nie wiadomo jeszcze kiedy doszło do jego śmierci i w jakich okolicznościach.

Tatry. Ciało turysty odnalezione po słowackiej stronie Świnicy

O tragicznym odkryciu TOPR poinformował w środę, 19 lutego. Od poniedziałku ratownicy poszukiwali mężczyzny, który deklarował, że wybiera się samotnie na Zawrat. Nie został on jednak odnaleziony. W środę ratownicy TOPR ze śmigłowca dostrzegli zwłoki znajdujące się po słowackiej stronie Świnicy w Tatrach Wysokich, przy południowo-zachodniej ścianie masywu. Z uwagi na fakt, że ciało znajdowało się po stronie słowackiej, do działań przystąpili ratownicy Horskiej Zachrannej Służby. Jak podaje TOPR, odnaleziony w rejonie Świnicy martwy mężczyzna to najprawdopodobniej ta sama osoba, której poszukiwano od poniedziałku.

Poszedł na wycieczkę w rejon Hali Gąsienicowej, następnie prawdopodobnie przez Zawrat na Świnicę. W trakcie tej wycieczki doznał upadku na stronę słowacką. Wstępnie według opisu może to być ta osoba poszukiwana. Turysta wędrował samotnie, nie był poprawnie wyekwipowany. Nie miał na sobie raków, czekana ani kasku – poinformował ratownik TOPR Robert Kidoń.

To kolejny tragiczny wypadek w Tatrach w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia w rejonie Pośredniego Goryczowego Wierchu odnaleziono ciało poszukiwanego turysty, który również samotnie zdecydował się na górską wędrówkę. W Tatrach panują obecnie trudne warunki do uprawiania turystyki.

W Tatrach występują liczne oblodzenia - jest bardzo ślisko. Dotyczy to zwłaszcza tak popularnych szlaków, jak Droga do Morskiego Oka, gdzie szczególnie silne oblodzenia występują w okolicach "skrótów" powyżej leśniczówki Wanta, zwłaszcza na samych "skrótach" - odradzamy korzystanie z nich, wędrówkę najlepiej kontynuować drogą. Zalegający na szlakach śnieg jest zmrożony i twardy. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki - nie raczki!, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka), wraz z umiejętnością obsługi. Na niżej położone szlaki w partiach reglowych, zalecamy wziąć raczki i kijki – podaje Tatrzański Park Narodowy.

Poniżej przytaczamy aktualne zagrożenia (informacje na bazie Tatrzańskiego Parku Narodowego):

  • Na szlakach występują oblodzenia - jest bardzo ślisko. Poślizgnięcie się w stromym terenie, grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.
  • W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. 
  • Podczas silnego wiatru, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
  • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.

Schronisko na Hali Kondratowej to najpopularniejsze takie miejsce w Tatrach

Express Biedrzyckiej - Mieczysław Bieniek 19.02.2025
Nauczycielki życia
Alicja, 65 lat. Nauczycielki życia