Niedźwiedzie w Tatrach. Internet zalewa fala filmików
Mamy początek wakacji, a w mediach społecznościowych nie brakuje już relacji ze spotkań turystów z niedźwiedziami. Zwierzęta były widziane już w wielu miejscach, m.in. w Dolinie Chochołowskiej (o czym pisaliśmy w tym artykule), w Dolinie Kościeliskiej, w Dolinie Pięciu Stawów, w rejonie Kasprowego Wierchu oraz na Kondrackiej Przełęczy. Ostatnio internet obiegło kolejne nagranie, opublikowane na Instagramie przez profil tatry official. Widzimy na nim spotkanie z drapieżnikiem na Nosalowej Przełęczy. Zwierzę znajdowało się w odległości zaledwie kilkunastu metrów od letników, na szczycie drewnianych schodów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
W komentarzach pod filmikiem internauci wyrażają zaniepokojenie częstotliwością z jaką pojawiają się nagrania z niedźwiedziami: "Za 2 tygodnie mam jechać w Tatry ale codziennie widzę filmiki z niedźwiedziami na szlakach i coraz bardziej się obawiam" czy" Kurcze.... w sierpniu jadę w tatry... trochę za dużo tych filmów z niedźwiedziami". Inni zwracają uwagę, że w tym roku opublikowano wyjątkowo dużo relacji z tego typu spotkań: "Misie były tylko teraz idiotyczny trend nagrywania wszystkiego i wszystkich, a w górach padła moda na niedźwiedzie (...)" - zwraca uwagę jedna z internautek. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z trendem, czy ze zwiększoną populacją tego drapieżnika, warto wiedzieć, jak zachować się w przypadku niepożądanego spotkania.
Spotkanie z niedźwiedziem na szlaku. Tatrzański Park Narodowy ostrzega i poucza
Na swojej stronie internetowej Tatrzański Park Narodowy opisał zasady, jakie obowiązują przy spotkaniu niedźwiedzia na górskim szlaku. Przede wszystkim nie należy poddawać się panice, tylko spokojnie wycofać i powoli zwiększać odległość między nami a zwierzęciem:
Niedźwiedź to dzikie zwierzę, które może zachować się w sposób dla Was nieprzewidywalny. W razie spotkania – nie ulegajcie panice, zachowajcie jak największy dystans i wycofajcie się. W żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia.
Ponadto należy poruszać się wyłącznie po wyznaczonych trasach, unikać nocnych wędrówek i nie podążać śladem świeżych odchodów czy tropów. Tatrzański Park Narodowy przestrzega też przed zostawianiem na szlaku śmieci czy odpadków jedzenia i podkreśla, że na jego terenie - z wyjątkiem Drogi pod Reglami i Doliny Chochołowskiej - obowiązuje zakaz wyprowadzania psów.