Spotkanie KAS

i

Autor: Aleksandra Wasilewska Spotkanie KAS

Uchwała antysmogowa zaskarżona

2023-03-02 8:36

Mieszkańcy Małopolski powalczą o czyste powietrze w sądzie. Chodzi o decyzję sejmiku województwa w sprawie uchwały antysmogowej z września zeszłego roku. Wówczas sejmik wydłużył czas na likwidację pieców węglowych o prawie półtora roku. Zdaniem skarżących było to naruszenie prawa.

Mieszkańcy Małopolski składają skargę do sądu administracyjnego w sprawie zmiany małopolskiej uchwały antysmogowej. Przepisy zakazujące palenia tzw. "kopciuchami" miały wejść w życie od stycznia. We wrześniu przegłosowano odroczenie zakazu eksploatowania pieców najniższej klasy o kolejne dwa sezony grzewcze. Według skarżących, odroczenie terminu wejścia w życie zakazu eksploatacji kopciuchów w Małopolsce, odbyło się z rażącym naruszeniem prawa.

Poczułam się po prostu oszukana. No niestety, to takie przyzwolenie na trucie nas i nie tylko nas, ale całej Małopolski. Ogarnia mnie złość, więc postanowiliśmy coś z tym zrobić - mówi Magdalena Cygan z Nowego Targu.

Pośród skarżących są także mieszkańcy powiatów krakowskiego, oświęcimskiego, tarnowskiego i tatrzańskiego. Krakowski Alarm Smogowy wspiera tę inicjatywę i do procesu przystąpi jako strona.

Jakość powietrza w Krakowie zależy od tego co dzieje się w regionie, a szczególnie tutaj w tych powiatach na około Krakowa. One również dostały w prezencie dodatkowe dwa sezony grzewcze, kiedy można zatruwać powietrze - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Podobną skargę zamierzają złożyć władze Krakowa.

QUIZ: Żołnierze Wyklęci - ile nazwisk znasz?

Pytanie 1 z 10
Gdzie działał oddział Danuty Siedzikówny "Inki"?
Express Biedrzyckiej - Włodzimierz CIMOSZEWICZ
Listen on Spreaker.