Uniwersytet Ekonomiczny wprowadza feminatywy. „Dążenie do językowej równości”
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wydał komunikat, w którym poinformowano o zakończeniu prac nad regulacją dotyczącą stosowania feminatywów. Jak czytamy, działania związane z tą kwestią podzielone były na trzy etapy, z których pierwszym było przygotowanie i przeprowadzenie ankiety wsród członków społeczności akademickiej.
Ankietę opracował zespół w składzie: prof. dr hab. Anna Karwińska oraz prof. dr hab. Janina Filek. Pytania dotyczyły m.in.: znajomości problematyki feminatywów, roli feminatywów w zmienianiu sytuacji zawodowej kobiet, czy też poziomu akceptacji dla wprowadzania w UEK nazw stanowisk w wersji feminatywnej. Ankieta została przeprowadzona w dniach 17-31 marca 2023 r. i wzięło w niej udział ponad 1100 osób (pracownicy, studenci, doktoranci) – czytamy w komunikacie.
Kolejnym etapem była dyskusja w obrębie członków wspólnoty akademickiej nad ewentualnym wprowadzeniem feminatywów. Ostatnim krokiem było opracowanie przez Komisję ds. Równego Traktowania, we współpracy z Działem Prawnym regulacji dotyczącej wprowadzenia feminatywów w UEK.
Prace nad regulacją prawną dotyczącą feminatywów wpisują się w szerszy kontekst działań na rzecz równości i równouprawnienia, które realizowane są od początku kadencji 2020-2024. W ramach tych działań m.in. opracowano i przyjęto Plan Równości Płci UEK, a także wprowadzono procedurę przeciwdziałania dyskryminacji w UEK. Powołano także rektorską Komisję ds. Równego Traktowania oraz ustanowiono stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania – informuje uczelnia.
W komunikacie rektora wydanym 8 marca 2024 roku czytamy, że wprowadzenie feminatywów to „dążenie do językowej równości, która ma przeciwdziałać wykluczeniu i wspierać równość w sferze społecznej”. Zgodnie z dokumentem pracownice i pracownicy, doktorantki i doktoranci, studentki i studenci mają możliwość komunikowania się z użyciem tzw. feminatywów zarówno w ramach komunikacji wewnątrzuczelnianej, jak i tej zewnętrznej.
Umożliwia się każdej z pracownic wskazanie formy żeńskiej nazwy zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji na stronach internetowych Uczelni, w stopkach wysyłanych e-maili, e-wizytówkach, wizytówkach, tabliczkach przydrzwiowych oraz innych miejscach, gdzie nazwy te są wskazywane; w tym celu każda z pracownic ma możliwość zwrócenia się do właściwej jednostki organizacyjnej Uczelni o dokonanie stosownej zmiany, bądź, o ile to możliwe, dokonanie takiej zmiany we własnym zakresie; wskazana w ten sposób forma powinna być traktowana jako preferowana przez pracownicę – czytamy w dokumencie.