Naukowcy badają rekiny u wybrzeża Florydy, które spożywają narkotyki wyrzucone przez przemytników

i

Autor: Screenshot YouTube @discovery/Google maps "Kokainowe rekiny" u wybrzeża Florydy

WIADOMOŚCI

"Kokainowe rekiny" u wybrzeża Florydy. Ryby spożywają narkotyki wyrzucone przez przemytników do oceanu

2023-07-24 11:57

"Kokainowe rekiny" u wybrzeża Florydy? Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowują dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pochłaniania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników.

USA. Przemytnicy wyrzucają narkotyki do oceanu, które później spożywają rekiny

Informująca o tym telewizja CNN Portugal zauważa, że w ostatnich latach szczególnie liczne kontrole łodzi domniemanych przemytników miały miejsce u brzegów Florydy. Stacja twierdzi, że w obawie przed zatrzymaniem przemytnicy wolą wyrzucić ładunek narkotyków do Morza Karaibskiego niż dać się złapać na gorącym uczynku.

Z badań biologów Toma Hirda i Tracy Fanary z Uniwersytetu Florydy wynika, że część rekinów pływających w rejonie wysp Florida Keys może być już uzależniona od kokainy lub innych substancji psychoaktywnych, których wysokie stężenie notowane jest u brzegów Florydy. Wśród obecnych w wodzie substancji potwierdzili m.in. metamfetaminę oraz ketaminę. Podczas obserwacji rekinów badacze odnaleźli u brzegów Florida Keys puste opakowania, w których wcześniej znajdowała się kokaina.

"Kokainowe rekiny" u wybrzeży Florydy

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy w ramach obserwacji zachowań rekinów umieścili w wodzie paczki, które wyglądały jakby miały w sobie narkotyki oraz młode łabędzie, aby zobaczyć, co będzie dla nich bardziej atrakcyjne. Ku zdumieniu badaczy rekiny chętniej wybierały paczki z rzekomym narkotykiem. Tracy Fanara oraz Tom Hird podkreślają jednak, że nie można na podstawie tego wyciągać wniosków na temat zachowań rekinów po spożyciu substancji psychoaktywnych.

QUIZ. Słynne koty popkultury. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 11
Jak ma na imię kotka słynnego projektanta Karla Lagerfelda?

— To chwytliwy nagłówek, który rzuca światło na prawdziwy problem, że wszystko, czego używamy, wszystko, co produkujemy, wszystko, co wkładamy do naszych ciał, trafia do ścieków i naturalnych zbiorników wodnych, a te organizmy wodne, od których zależy nasze przetrwanie, są narażone na ich skutki — przekazała cytowana przez "The Guardian" dr Tracy Fanara.

Tragiczna sytuacja pożarowa w Grecji. Na pomoc ruszyli strażacy z Krakowa. Tak wyglądała akcja ratunkowa:

Tragiczna sytuacja pożarowa w Grecji. Na pomoc ruszyli strażacy z Krakowa