Mofeta Muszyna

i

Autor: www.muszyna.pl / zrzut ekranu, Jan Golba, Facebook

Wiadomości z regionu

Uzdrowisko będzie miało nową atrakcję. Największa mofeta w Polsce zmieni się nie do poznania

2024-09-16 21:54

Największa mofeta w Polsce leżąca w gminie Muszyna może zmienić się nie do poznania. Burmistrz Jan Golba w mediach społecznościowych opublikował wpis, w którym zamieścił wizualizację rzeczonych zmian. Wokół wyziewu ma powstać drewniana platforma spacerowa z barierkami. Szczegóły znajdziecie w przygotowanym materiale.

Największa mofeta w Polsce leży w Małopolsce. To miejsce zmieni się nie do poznania

Czym jest mofeta? Jak podaje W. Jaroszewski w „Słowniku geologii dynamicznej”, mofeta to rodzaj ekshalacji wulkanicznych, chłodny wyziew o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza, zawierający głównie dwutlenek węgla, bez większej obfitości pary wodnej. Z licznego występowania mofet słynie gmina Muszyna (Szczawnik, Złockie), ale nie tylko, bo te naturalne wyziewy można również oglądać w pobliskim Tyliczu. Największa mofeta w Polsce leży w Małopolsce, w gminie Muszyna, na granicy wsi Jastrzębik i Złockie. Jej powierzchnia to ok. 25 metrów kwadratowych. W rejonie tejże mofety występuje również kilka źródeł wód mineralnych.

Największe nazwane jest Bulgotką, inne, Zatopione – pokryte jest wodą potoku; występuje tu również samotna sucha ekshalacja dwutlenku węgla – Dychawka. Nazwy te doskonale obrazują ich charakterystyczne cechy, gdyż pękające bąble wydają syczące i bulgoczące odgłosy, a z pozbawionej wody Dychawki słychać „oddech” ziemi. Wydobywający się gaz odznacza się bardzo wysoką zawartością CO2, wynoszącą 94,3 %, a w jego składzie znajduje się również N2 – 4,17 % i O2 – 0,44 %. Gaz ten pochodzi z głębokiego podłożą subdukowanego w miocenie pod orogen Karpat a genetycznie jest on związany z młodotrzeciorzędowym wulkanizmem i/lub niskotemperaturowym metamorfizmem skał węglanowych – pisze gmina Muszyna.

To, co charakteryzuje muszyńską mofetę, to rdzawożółte błoto, intensywnie kontrastujące z otaczającą je zielenią.

Wytrąca się ono z wód wypływających tu szczaw, zawierających dużą ilość związków żelaza i ma charakter koloidalnej, czerwonobrunatnej galaretowatej zawiesiny, cienkiej powłoki lub spienionego żelu. Osad ten zawiera także wiele minerałów wymytych ze skał podłoża, takich jak: kwarc, kaolinit, illit, montmorillonit, kalcyt, skalenie i chloryt. Ten rdzawy sedyment nazywany jest potocznie „rudawką” a jego nagromadzenie może doprowadzić do powstania ochry, cenionego od czasów paleolitu surowca mineralnego. Roślinność porastająca rejon występowania mofety należy do zespołu siedlisk wilgotnych i błotnych – czytamy we wpisie.

Mofetę im. prof. Henryka Świdzińskiego w Muszynie udostępniono zwiedzającym według projektu pracowników AGH: Lucyny Rajchel, Jacka Rajchela i Tomasza Wieji we współpracy z Popradzkim Parkiem Krajobrazowym. Teraz miejsce to ma zmienić się nie do poznania. Burmistrz Muszyny Jan Golba w mediach społecznościowych podzielił się wizualizacjami nowej atrakcji turystycznej w uzdrowisku. Wokół muszyńskiej mofety ma powstać ścieżka spacerowa, która ułatwi podziwianie pomnika przyrody.

Gdzie iść w góry w Małopolsce?

Święto Śliwki 2024. To było rekordowe spotkanie w Strzelcach Dolnych
Listen on Spreaker.