Wał w Krakowie

i

Autor: Wikimedia

VeloRudawa do naprawy - twierdzą aktywiści

2023-02-02 23:40

Jeszcze nie powstała, a już trzeba ją naprawiać - twierdzą aktywiści. Trasa pieszo-rowerowa VeloRudawa ma przebiegać z Krakowa na zachód, przez Dolinki Jurajskie. Rowerzyści zauważają, że połączenie ścieżek dla jednośladów i pieszych to błąd.

Projekt jest gotowy, a przetarg ogłoszony. Jak twierdzą przeciwnicy inwestycji - w obecnym kształcie trasa to "bubel", bo projekt nie był poddany audytowi rowerowemu.

Podczas projektowania VeloRudawy wiadomo było, że powinna trasa iść tylko północnym wałem. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego też jest wpisany północny wał. Ale później bez procedury audytowej zostało to zaplanowane w inny sposób, łamiąc standardy infrastruktury rowerowej, a więc i zarządzenie prezydenta - mówi Marcin Dumnicki ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

ZZM nie przewiduje żadnych zmian w projekcie VeloRudawy. Trasa ma być gotowa do końca roku.

Audyt rowerowy to procedura, wedle której są projektowane nowe ścieżki rowerowe na terenie Krakowa. Przeprowadza ją Zarząd Transportu Publicznego. Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej oponuje, że w tym wypadku zastosowanie się do tych zasad nie było konieczne.

To nie jest ścieżka rowerowa zgodnie z przepisami prawa, dlatego tutaj audyt nie był wymagany, natomiast - oczywiście - Zarząd Transportu Publicznego, jako jednostka, która zarządza tą infrastrukturą rowerową i scala to wszystko, brał od samego początku do samego końca udział w opracowywaniu tej dokumentacji.

Za co mandat na rowerze? Czy na pewno znasz przepisy? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Czy kask na rowerze jest obowiązkowy?
Potrącenie rowerzystki uchwycił miejski monitoring