Popularne imię z czasów PRL teraz odchodzi w zapomnienie. Skąd pochodzi imię Grażyna?
Z reguły łatwo określić, kto odpowiada za wynalezienie danego przedmiotu, technologii, bądź kto jest autorem wielkiego i sensacyjnego odkrycia. Trudniej jest jednak z… imionami! Rzadko bowiem słyszymy, że autorem danego imienia była konkretna osoba. Co ciekawe, tak właśnie jest w przypadku imienia, które w czasach PRL-u robiło prawdziwą furorę. Mowa o imieniu Grażyna, które wymyślił sam… Adam Mickiewicz! Jak się okazuje, to imię pochodzenia litewskiego od słowa „graži”, które w tłumaczeniu na język polski brzmi: „piękna”.
Adam Mickiewicz miał wymyślić imię Grażyna dla tytułowej bohaterki poematu z 1823 roku – „Grażyna. Powieść litewska”. Imieniny Grażyny obchodzone są 1 kwietnia, 26 lipca i 9 września. Co ciekawe, imię to ma także zagraniczne odpowiedniki, takie jak Grace, Grazia, Graziosa czy Gratiana.
Imię Grażyna było szczególnie popularne w czasach PRL, kiedy właśnie to imię często otrzymywały dziewczynki. Obecnie trudno szukać imienia Grażyna wśród najpopularniejszych. W 2022 roku w Polsce najpopularniejszym imieniem damskim była Zofia, a kolejno Zuzanna, Hanna, Laura, Maja, Julia, Oliwia, Alicja, Pola i Lena. W 2022 roku według rządowych danych imię Grażyna otrzymało zaledwie siedem osób. Z kolei najpopularniejsze – Zofia, nadano 5 tys. 714 razy.
Imiona w czasach PRL-u. Które były popularne?
Czasy PRL-u również były modne pod względem nadawania imion, choć kilka z nich było niezwykle popularnych od lat 50. do czasów transformacji ustrojowej. Mowa o takich imionach jak Jan, Stanisław, Tadeusz, Józef, Andrzej, Piotr, Krzysztof, Łukasz, Paweł czy Marcin.
Z kolei żeńskie imiona, które w czasach PRL-u były prawdziwym hitem (oprócz Grażyny) to: Maria, Zofia, Krystyna, Helena, Janina, Elżbieta, Teresa, Małgorzata, Anna czy Katarzyna.