W sieci krąży wideo o rzekomym znalezieniu w Krakowie naklejki zachęcającej do dołączenia do Grupy Wagnera

i

Autor: Pixabay/print screen Twitter What the media hides @narrative_hole W sieci krąży wideo o rzekomym znalezieniu w Krakowie naklejki zachęcającej do dołączenia do Grupy Wagnera

Wiadomości

W Krakowie pojawiły się naklejki zachęcające do dołączenia do Grupy Wagnera. Mamy potwierdzenie policji

2023-08-12 15:26

Odkąd najemnicy Grupy Wagnera pojawili się na Białorusi, władze Polski i innych państw sąsiednich głośno zgłaszały swoje obawy o to, że rosyjscy bojownicy mogą zostać użyci do wrogich działań przeciwko sojusznikom Ukrainy. Na Twitterze pojawiło się natomiast wideo, które ukazuje rzekomo krakowską toaletę publiczną, w której miała zostać znaleziona naklejka zachęcająca do dołączenia do grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym. Postanowiliśmy zweryfikować informacje o naklejkach Grupy Wagnera u krakowskiej policji.

Kraków. W sieci krąży wideo o rzekomym znalezieniu naklejki zachęcającej do dołączenia do Grupy Wagnera

Poprzez obecność żołnierzy Grupy Wagnera na Białorusi Rosjanie testują Polskę i NATO, oceniają eksperci cytowani przez holenderski portal NOS. Szczególne obawy budzi obecność wagnerowców w pobliżu przesmyku suwalskiego, wąskiego połączenia lądowego między Polską a Litwą, uważanego za najbardziej wrażliwy punkt na terytorium NATO. Tym bardziej zastanawia wideo, które trafiło do sieci. Na Twitterze został opublikowany filmik nagrany rzekomo w publicznej toalecie w Krakowie, w której miała zostać znaleziona naklejka zachęcająca do przyłączenia się do wagnerowców. Z nagrania nie można jednak wywnioskować, czy faktycznie jest to miejsce znajdujące się w stolicy Małopolski. Wideo zostało opatrzone słowami: Mieszkańcy Krakowa w Polsce narzekają na naklejki rekrutacyjne Wagnera w publicznych toaletach. Zwróciliśmy się z pytaniem do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie o to, czy tego typu naklejki mogą być rzeczywiście dystrybuowane i czy do krakowskich służb dotarły jakiekolwiek zgłoszenia na ten temat.

- Mogę potwierdzić, że po sygnałach o pojawieniu się tego typu naklejek krakowscy policjanci ujawnili je w kilku punktach w Krakowie. Z uwagi na to, że znajdowały się one w różnych częściach miasta, sprawą zajęła się Komenda Miejska Policji w Krakowie. W tym momencie policja prowadzi już działania mające wyjaśnić, z czym mamy do czynienia. Na ten moment, nie możemy udzielać więcej informacji - poinformowała nas Anna Wolak-Gromala z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Kim są wagnerowcy?

Grupa Wagnera oferuje usługi swoich najemników w wielu miejscach na świecie, gdzie sytuacja polityczna jest niestabilna, najczęściej w rejonie Afryki i Bliskiego Wschodu. Ze względu na przypisywane organizacji powiązania z Kremlem przypisuje się jej wykonywanie zadań zgodnych z interesami Kremla. Struktury organizacji stanowią niemal w całości byli żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

W których miastach Polski są najtańsze opłaty za parkowanie? [GALERIA]

WOJNA BĘDZIE TRWAĆ! Płk Matysiak: Ukraina nie jest gotowa na szybkie zakończenie wojny!