Kraków. Przy ul. Powiśle powstanie tymczasowa pętla?
Remont mostu Grunwaldzkiego w Krakowie może okazać się prawdziwym komunikacyjnym koszmarem dla mieszkańców. Przypomnijmy, że przeprawa jest w złym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. Ten może wydłużyć jej żywotność przynajmniej do 2038 roku. Remont mostu Grunwaldzkiego w Krakowie nie jest rozwiązaniem docelowym, a jedynie odwlekaniem w czasie tego, co nieuniknione, czyli budowę zupełnie nowej przeprawy. Dlaczego most Grunwaldzki jest w złym stanie technicznym? W 2024 roku eksperci z Politechniki Krakowskiej przeprowadzili specjalną ekspertyzę.
Polecany artykuł:
Główne prace remontowe, które są zalecone i będą realizowane, dotyczą płyty pomostu. To ta część mostu, na której bezpośrednio opiera się nawierzchnia jezdni, torowiska i chodniki. Ta płyta pomostu jeszcze opiera się na konstrukcji nośnej, na belkach. Dokładniej mówiąc, jest to wspólna konstrukcja, bo płyta razem z belkami tworzy jednolitą, ale tak w uproszczeniu można to podzielić. Są takie miejsca w płycie pomostu, które zagrażają bezpieczeństwu, one mogą po prostu ulec zniszczeniu bezpośrednio pod kołem pojazdu, więc trzeba je naprawić. Ta perspektywa 15 lat jest tu odpowiednia, aby myśleć o doraźnych naprawach. Konstrukcja główna mostu nie wymaga bieżących napraw, natomiast wciąż się starzeje. Most w 2038 roku będzie miał już 66 lat. Należy zaznaczyć, że tego typu konstrukcje projektuje się na okres około 60 lat. Wszystko zależy od materiałów. Drugą ważną sprawą jest też to, że ten most osiada. Osiadają nierównomiernie jego filary. Ten od strony ronda Grunwaldzkiego osiada szybciej, niż ten od strony ul. Dietla. Proces ten postępuje od samego początku, od czasu wybudowania mostu nie ustabilizował się, co jest groźne dla konstrukcji. W tej perspektywie 15 lat staraliśmy się również oszacować, jak osiadanie wpłynie na konstrukcję. To też m.in. zadecydowało o konieczności rozbiórki całkowitej mostu i wybudowania nowego – wyjaśniał Mariusz Hebda z PK.
Szczegółowo o sprawie informowaliśmy w osobnym materiale. Remont mostu Grunwaldzkiego w Krakowie może doprowadzić do komunikacyjnego paraliżu. Miasto szuka już rozwiązań, które mogłyby okazać się istotne podczas prowadzonych prac. Jednym z pomysłów jest budowa tymczasowej pętli autobusowej przy ul. Powiśle.
Parking dla samochodów przy ul. Powiśle, który został przygotowany w związku z przebudową ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki, nie jest już dostępny dla mieszkańców. Aktualnie trwają tam prace związane z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, która w razie potrzeby umożliwi utworzenie w tym miejscu pętli dla autobusów komunikacji miejskiej – wyjaśnia magistrat.
Pętla mogłaby funkcjonować w czasie wspomnianego remontu mostu Grunwaldzkiego. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zaznacza jednak, że jest to jedna z rozważanych opcji, a decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte.