Wystawa poświęcona jest pracom prowadzonym przez zespół poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jej autorami są dr Dawid Golik i Krzysztof Pięciak. Na ekspozycji przedstawione są wyniki poszukiwań Żołnierzy Wyklętych z terenu Małopolski, które rozpoczęte zostały w 2012 roku.
Na wystawie można zobaczyć, jak wyglądał proces poszukiwań Żołnierzy Wyklętych oraz osoby, które zostały odnalezione i zidentyfikowane na podstawie badań DNA. Jestem pewna, że z roku na rok ekspozycja będzie coraz obszerniejsza, ponieważ cały czas prowadzone są badania. Dzięki temu odnajdujemy tych, o których mieliśmy zapomnieć - mówi mówi Cecylia Radoń z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W inauguracji wystawy wziął udział jeden z ostatnich żyjących żołnierzy wyklętych, major Stanisław Szuro.
Jesteśmy na Placu Inwalidów. To dobra nazwa, bo nie jeden stąd inwalidą wyszedł. Gdybyśmy nie walczyli, to musielibyśmy się podporządkować ówczesnej władzy. A myśmy tego nie chcieli. Urodziłem się w 1920 roku, więc byłem wychowywany w wolnej Polsce. I my poczucie wolności mieliśmy we krwi, mieliśmy przekonanie, że nie chcemy być sługą tylko być u siebie gospodarzem - mówi major Stanisław Szuro.
Wystawę „Wyklęci – odnalezieni w Małopolsce” będzie można oglądać na Placu Inwalidów przez najbliższe dwa tygodnie. Wystawa jest również do pobrania ze strony krakowskiego oddziału IPN.