Wymiana kopciuchów

i

Autor: pixabay zdj. ilustracyjne

WIADOMOŚCI Z REGIONU

W Małopolsce jest zakaz, a w Zakopanem dalej nimi palą. Miasto zapowiada kontrolę kopciuchów

2024-10-22 9:55

Mimo że w Małopolsce nie można już używać starych pieców na węgiel, w Zakopanem wciąż takie kotły funkcjonują. Dlatego w tym sezonie zimowych straż miejska będzie prowadziła kontrole kopciuchów. Miasto podkreśla, że nadal są środki na dofinansowanie wymiany starych pieców – w ramach programu Czyste Powietrze. O szczegółach rozmawiamy z Janem Schwenkiem z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta Zakopane.

Wymiana pieców w Zakopanem. Miasto namawia do pozbycia się starych kopciuchów

W myśl uchwały antysmogowej przyjętej w całej Małopolsce jej mieszkańcom oraz mieszkankom zabrania się korzystania z tzw. kopciuchów, czyli bezklasowych kotłów na węgiel i drewno, używanych do ogrzewania domów. Nowe prawo zaczęło obowiązywać od 1 maja 2024 roku. Zanim jednak do tego doszło, region przeprowadził wielką akcję informacyjną, w której namawiał do przystąpienia do rządowego programu dofinansowania na zmianę pieca i zapowiedział przyznawanie dużego dofinansowania. Chociaż w samym Zakopanem udało się wymienić ich kilkaset, nie we wszystkich domostwach wprowadzono niezbędne zmiany.

— Na chwilę obecną prowadzimy dwa punkty informacyjno-konsultacyjny. Jeden obsługiwany przez eko doradców, a drugi punkt jest puntem konsultacyjnym w ramach programu Czyste Powietrze. W drugim punkcie nasi pracownicy udzielają pomocy mieszkańcom przy składaniu i wypełnianiu wniosków do programu. W ramach tych działań można uzyskać dofinansowanie na wymianę tradycyjnych źródeł ogrzewania na ogrzewanie ekologiczne. W tym jest ogrzewanie geotermalne, gazowe, kotły olejowe, kotły na pelet, pompy ciepła i energia elektryczna — powiedział nam Jan Schwenk z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta Zakopane. — Wielkość otrzymanych środków jest ściśle uzależniona od różnych poziomów dochodów. W ramach podstawowego dochodu do dofinansowania na wymianę źródła ciepła np. pompy ciepła wraz z termomodernizacją jest to kwota do 66 tys. złotych. Wszystko jest weryfikowane indywidualnie — dodał.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Kontrole kopciuchów w Zakopanem. Miasto będzie pobierać próbki

Ile jeszcze starych pieców jest do wymiany w Zakopanem – tego dokładnie nie wiadomo. Miejscy urzędnicy szacują, że może być ich nawet kilkaset, co, jak podkreślają, jest niezgodne z prawem. Miasto zapowiada także regularne kontrole jakości. Straż miejska będzie śledzić, gdzie jeszcze piece nie zostały wymienione, będą także pobierać próbki do badań. Urzędnicy podkreślają, że wymiana pieców jest niezbędna do tego, aby zapewnić na Podhalu czyste powietrze. 

Sonda
Czy folkowy sylwester to Waszym zdaniem dobry zastępca Sylwestra Marzeń w Zakopanem?

— Zakończyliśmy realizację programu wymiany pieców ze środków RPO. Wymieniliśmy powyżej 700 tradycyjnych kotłów i widzimy sukcesywną poprawę jakości powietrza i jak to przekłada się na efekt ekologiczny. Pieców na pewno jest znacznie mniej. Prowadzimy czynne kontrole, pobierane są próbki. Obecnie one wciąż funkcjonują, niemniej trzeba podkreślić, że aktualnie obowiązuje zakaz używania tego typu instalacji, a straż miejska prowadzi kontrole — dodał Jan Schwenk z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta Zakopane.

Arabowie pokochali Zakopane! W mieście są widoczni przez okrągły rok:

Arabowie szturmują Zakopane. Ten filmik to hit internetu. "Dosłownie tak to wygląda"
Kraków Radio ESKA Google News
Autor: