WYDARZENIA

Wianki w Krakowie 2024, czyli muzyczne powitanie lata! Na Powiślu zagrali m.in. Rubens oraz Natalia Przybysz [GALERIA]

2024-06-22 23:27

To było naprawdę huczne powitanie lata! W sobotę, 22 czerwca, na krakowskich Wiankach zagrali Freakin' Disco, Astrid, Zalia, Rubens i Natalia Przybysz. Nie zawiedli ani wspaniali artyści ani tłumnie przybyła publiczność, która z entuzjazmem oklaskiwała występujących muzyków. Aż żal, że taka impreza odbywa się tylko raz w roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z sobotnich koncertów w naszej galerii.

Wianki 2024 w Krakowie. Publiczność dopisała

Wianki w Krakowie to coroczna impreza, której bogaty program składa się z licznych warsztatów, koncertów, rozmów o kulturze i innych atrakcji. Część z nich tematycznie nawiązuje do słowiańskich zwyczajów, w tym do obchodów Nocy Kupały. Przykładem takiego wydarzenia są warsztaty plecenia wianków, które w sobotę, 22 czerwca, odbyły się w kilku różnych lokalizacjach Krakowa. Udało nam się dotrzeć na jeden z nich i udokumentować, jak powstają te kolorowe, kwietne ozdoby. Fotorelację z warsztatów plecenia wianków znajdziecie pod tym linkiem.

Niemniej jednak najbardziej wyczekiwanym punktem programu Wianków są koncerty polskich i zagranicznych artystów, które każdego roku przyciągają prawdziwe tłumy. W poprzednich latach w Krakowie zagrali m.in. Maanam, Kayah, Budka Suflera, Lenny Kravitz czy Alphaville. W sobotę, 22 czerwca, zgromadzoną na Powiślu publiczność rozgrzali natomiast węgierski zespół Freakin' Disco, słoweńska piosenkarka Astrid oraz polscy muzycy: Zalia, Rubens i Natalia Przybysz. W trakcie imprezy wręczono także nagrody za najpiękniejszy wianek. W naszej galerii zobaczycie, jak prezentowali się artyści podczas krakowskich występów. 

Wianki 2024 w Krakowie. Co będzie się działo w niedzielę, 23 czerwca?

W tym roku Wianki trwają dwa dni. W niedzielę, 23 czerwca, tradycyjnie nad ranem, nad Wisłą, odbędzie się Koncert o świcie, będący zapowiedzią lipcowego festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Na drugi dzień Wianków zaplanowano także szereg innych aktywności w różnych lokalizacjach, m.in. na Jarmarku Świętojańskim, w Cricotece czy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ponadto wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji jest otwarta konferencja Miasto Reaktywacja w Aptece Designu.

Wianki 2024 w Krakowie. Koncerty

Wianki 2024 w Krakowie. Warsztaty plecenia wianków na Powiślu

QUIZ. Test wiedzy o małopolskich tradycjach. Znasz te regionalne zwyczaje?

Pytanie 1 z 10
1. Lajkonik to regionalna tradycja wywodząca się z: