Flaga Unii Europejskiej, Unia Europejska, EU

i

Autor: Håkan Dahlström, Wikimedia Commons

Wiadomości

Więcej flag Unii Europejskiej w Krakowie? Radny pisze o obowiązku

2025-05-12 16:28

„Na budynkach instytucji gminnych w Krakowie są wywieszone flagi. Zawsze wiszą tam flagi w barwach narodowych, natomiast rzadziej w barwach gminnych i unijnych” – pisze w interpelacji do prezydenta Krakowa radny Piotr Moskała, apelując do Aleksandra Miszalskiego o częstsze eksponowanie barw wspólnoty. Samorządowiec chce, aby na terenie gminy flagi państwowe, gminne i unijne były obligatoryjne.

Kraków. Unijne flagi ozdobią więcej budynków?

W ostatnim czasie ozdabianie przestrzeni publicznej flagami innymi, niż te w barwach narodowych wywołuje liczne kontrowersje. Tyczy się to głównie flag Ukrainy czy Unii Europejskiej. Zaledwie kilka dni temu w Katowicach kandydat na urząd prezydenta RP Grzegorz Braun podeptał flagę wspólnoty europejskiej, którą następnie spalił. To oczywiście nie pierwsze, ani zapewne nie ostatnie tego typu zdarzenie. Krakowski radny Piotr Moskała skierował interpelację do prezydenta Krakowa, w której domaga się zwiększenia liczby flag Unii Europejskiej w przestrzeni miejskiej.

Choć przepisy prawne nie nakładają obowiązku wieszania flag Miasta Krakowa i Unii Europejskiej, to jednak chciałby poprosić Pana Prezydenta o rozważenie wprowadzenia takiej zasady na terenie Krakowa w placówkach i instytucjach Panu podległych, aby te trzy flagi wisiały razem – pisze Piotr Moskała.

Jak zaznacza, o ile potrzeba uzasadniania wywieszania flagi gminnej nie jest obligatoryjna, o tyle warto zadbać o wyeksponowanie flagi Unii Europejskiej.

Polska jest członkiem Wspólnot Europejskich od ponad 20 lat, dzielimy te same wartości i zasady demokratyczne z pozostałymi państwami członkowskimi Unii. Na członkostwie w Unii skorzystał nasz kraj, nasze samorządy, ale także zwykli obywatele poprzez możliwość swobodnego przepływu ludzi, usług, towarów i kapitału. Mieszkańcy Krakowa jako turyści, w podróżach służbowych i ludzie odwiedzający swoje rodziny za granicą zyskali możliwość swobodnego podróżowania w obrębie praktycznie całej Unii Europejskiej w strefie Schengen. Uczniowie, studenci, pracownicy, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych korzystają z prawa do swobodnego przekraczania granic, poznawania kultur państw Unii, nauki w ramach programów stypendialnych, a placówki korzystały finansowo z programów unijnych wspierających remonty, doposażenie, współpracę z innymi placówkami, czy wyjazdy studyjne – pisze radny.

Kraków Radio ESKA Google News

Jak czytamy, zdaniem radnego w Krakowie prawdopodobnie nie ma gminnej placówki szkolnej, która nie skorzystała organizacyjnie lub finansowo na przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Warto więc, aby na siedzibach instytucji, w tym placówek edukacyjnych, na terenie Gminy, wisiały obowiązkowo flagi państwowe oraz gminne i unijne, które będą symbolami wyrażającymi poczucie wspólnoty mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków oraz obywateli Unii Europejskiej, a także związek gminnych placówek i ich społeczności z tymi dwiema wspólnotami w skali mikro i makro – pisze radny Piotr Moskała.

Najlepsze licea ogólnokształcące w Krakowie 2025

2025_05_12_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP