Wielkanoc Kraków. Obostrzenia w związku z koronawirusem
Tegoroczna Wielkanoc w Krakowie będzie w dużej mierze przypominać tę zeszłoroczną. Jesteśmy w środku III fali koronawirusa. Liczba zakażeń COVID-19 każdego dnia jest bardzo wysoka. We wtorek, 30 marca w całej Polsce było to ponad 20 tysięcy zakażeń. W samej Małopolsce 1655. W kraju od soboty, 27 marca obowiązuje twardy lockdown. Wprowadzone zostały też nowe obostrzenia. Te dotyczą również kościołów. Przypomnijmy, że obowiązują limity w kościołach i miejscach kultu religijnego - pow. 100 mkw - 1 os. na 20 mkw. Obowiązkowe jest zachowanie dystansu - 1,5 metra pomiędzy pozostałymi wiernymi. Konieczne jest również zakrywanie ust i nosa.
Święcenie pokarmów w Krakowie. Jak będzie wyglądać?
Tegoroczne święcenie pokarmów również będzie należeć do wyjątkowych. Można to zrobić samemu w domu. Można również udać się do kościoła. Tradycyjne święcenie pokarmów w Krakowie odbywać się będzie przed świątynią.
Mamy tutaj jasny przekaz, żeby święcenia odbywały się na zewnątrz świątyni. Żeby apelować do wiernych o zachowanie przestrzeni 1,5 metra między sobą. Żeby święcenia odbywały się też częściej - mówi ksiądz Łukasz Michalczewski z biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.
Przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej przypominają również, że obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w trakcie Wielkanocy. Spowiedź wielkanocna odbywa się normalnie w Krakowie, jednak również z zachowaniem reżimu sanitarnego.