Odkrycie w kościele Bożego Ciała w Krakowie
Bazylika Bożego Ciała to główny kościół dawnego miasta Kazimierza, a obecnie dzielnicy Krakowa, jedna z piękniejszych gotyckich świątyń z barokowym wyposażeniem. Teraz, dzięki pracom remontowym, w tym właśnie kościele odnaleziono dwa renesansowe epitafia. Zostały one wmurowane w gotycki filar.
Epitafia są interesujące, uchodziły za zaginione, znane z spisu Szymona Starowolskiego z połowy XVII wieku. Tymczasem okazało się, że ukryły się pod strukturami ołtarzy i przetrwały w dość dobrym stanie - informuje historyk sztuk Joanna Daranowska-Łukaszewska.
Jedno z odnalezionych epitafiów ufundował pochodzący z Kazimierza kanonik krakowski Jan Fox, by upamiętnić swą matkę Katarzynę zmarłą w 1602 roku. Z kolei drugie, poświęcone jest Stanisławowi Czeniowskiemu, szlachcicowi i rajcy kazimierskiemu. To starsze z odkrytych epitafiów, które ufundowała Stanisławowi jego żona Magdalena.
W latach 70. XVIII wieku filar obudowano ołtarzem i epitafia zniknęły za dziełem późnobarokowych snycerzy. Ich obecność w kościele odnotowywał XVII-wieczny katalog epitafiów staropolskich, lecz bez podania dokładnej lokalizacji na terenie świątyni. W XIX wieku przyjęło się zatem sądzić, że gdzieś bezpowrotnie przepadły - relacjonuje na swoim profilu na Facebooku SKOZK.
Jaki będzie los odnalezionych epitafiów?
Jak informuje SKOZK, los odnalezionych epitafiów zależy od stanu zachowania znaleziska, a także tego jakie skutki mogłoby mieć ewentualne wyjęcie płyt nagrobnych z filara. Przez najbliższe dwa lata barokowy ołtarz będzie znajdował się w pracowni konserwatorskiej, więc oba epitafia zobaczy każdy, kto odwiedzi kazimierską świątynię. Być może, gdy prace remontowe się zakończą, a ołtarz Św. Trójcy wróci na swoje miejsce, epitafia znów zostaną zakryte.
Bazylika Bożego Ciała w Krakowie. Zobacz galerię