Boże Narodzenie, szopka

i

Autor: Myriam Zilles, Unsplash

BOŻE NARODZENIE 2023

Który fragment Pisma Świętego czytać w Wigilię? Z tą tradycją wiąże się ważny przesąd

2023-12-23 12:30

Boże Narodzenie 2023, a zwłaszcza Wigilia, to czas, kiedy jesteśmy z rodziną bliżej niż zazwyczaj. Chociaż w każdym domu panują inne tradycje, co do obchodzenia świąt, istnieją takie, które nas wszystkich łączą. Wśród nich warto wymienić czytanie Pisma Świętego, zanim wszyscy domownicy zasiądą do kolacji. Który fragment Biblii powinniśmy czytać w Wigilię i jakie przesądy się z tym wiążą?

Boże Narodzenie 2023. Jakie tradycje panują przy wigilijnym stole?

Okres świąt Bożego narodzenia to wyjątkowy czas w roku. To dni poświęcone rodzinie i moment na wyciszenie się oraz oderwanie od codziennych spraw. Chociaż w każdym domu panują szczególne tradycje, powstałe na przestrzeni lat, wiele z nich łączy wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. 12 potraw, które znajdują się na wigilijnym stole, zostawianie wolnego miejsca dla zbłąkanego wędrowca, umieszczanie sianka pod obrusem, czy wyglądanie pierwszej gwiazdki — to tylko część z licznych przykładów, które można by mnożyć. Oczywiście są także kwestie, które różnią się w zależności od regionu. W wielu domach zamiast tradycyjnego karpia pojawia się inna ryba, np. pstrąg lub dorsz, często także ubiera się choinkę dużo wcześniej niż się przyjęło.

Który fragment Pisma Świętego czytać w Wigilię?

W wielu polskich domach istnieje długa tradycja czytania Pisma Świętego przed rozpoczęciem Wigilii. Chociaż nie istnieje odgórne przesłanie, co do tego, który fragment powinniśmy w tym czasie studiować wraz z najbliższymi, utarło się, że zanim zasiądziemy do kolacji, powinniśmy poznać historię narodzin Jezusa. Znajdziemy go w Nowym Testamencie, w Ewangelii św Łukasza, a dokładniej początek rozdziału 2, od wersu 1 do 14 (Łk 2, 1-14).

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania" — czytamy w Ewangelii św. Łukasza.

Boże Narodzenie w PRL. Pamiętasz, jak je świętowano?

Pytanie 1 z 10
Skąd sprowadzano cytrusy?

Jakie są przesądy związane z czytaniem Pisma Świętego w Wigilię?

Oprócz tego, że podczas Wigilii czytamy konkretny fragment Pisma Świętego, z tą tradycją wiążą się także inne przesądy. Utarło się, że historię narodzin Jezusa, zawartą w Biblii, powinien czytać najstarszy mężczyzna w domu. Nie może być on jednak rozwodnikiem. Czytanie powinno zostać poprzedzone wykonaniem znaku krzyża przez czytającego i domowników. Dopiero potem rodzina może podzielić się opłatkiem i wspólnie zasiąść do kolacji wigilijnej.

Uważaj, co stawiasz na świątecznym stole. Te gatunki ryb zagrażają twojemu zdrowiu:

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie