Wisła Kraków

i

Autor: Bartek Ziółkowski, Wisła Kraków, Facebook

Sport

Wisła Kraków walczy o baraże. Oto możliwe scenariusze

2024-05-24 15:16

Niedziela, 26 maja będzie dniem, który zdecyduje o sezonie i najbliższej przyszłości Wisły Kraków. Wywalczony niedawno Puchar Polski był dla klubu i kibiców celem pobocznym, a tym najważniejszym wciąż pozostaje awans do Ekstraklasy. O to będzie jednak bardzo trudno, bo nie wszystko zależy od „Białej Gwiazdy”. Co musi się stać, aby Wisła Kraków zagrała w barażach?

Wisła Kraków. Co musi się stać, aby „Biała Gwiazda” zagrała w barażach?

Niedzielne popołudnie z pewnością zdecyduje o sezonie i najbliższej przyszłości Wisły Kraków, która niedawno cieszyła się ze zdobycia piątego w historii klubu Pucharu Polski. Trzeba jednak przyznać, że dokonanie niemal niemożliwego było dla krakowian celem pobocznym, bo tym głównym wciąż jest awans Wisły do Ekstraklasy, który oddalił się po ostatniej, bolesnej porażce z GKS-em Katowice. Co musi się stać, aby Wisła Kraków zagrała w barażach?

Tabela ligowa jest na ten moment dla Wisły Kraków mocno skomplikowana, ale nie dramatyczna. Przypomnijmy, że drużyny zajmujące dwa pierwsze miejsca są premiowane bezpośrednim awansem do Ekstraklasy. Miejsca trzy – sześć pozwalają na udział w barażach. Mini turniej wyłoni jeden zespół, który wróci do najwyższej klasy rozgrywkowej. Oto, jak na ten moment prezentuje się tabela Fortuna 1. Ligi po 33. kolejkach:

 1. Lechia Gdańsk – 68 pkt
 2. Arka Gdynia – 62 pkt
 3. GKS Katowice – 59 pkt
 4. Motor Lublin – 53 pkt
 5. Górnik Łęczna – 52 pkt
 6. Wisła Płock – 51 pkt
 7. GKS Tychy – 51 pkt
 8. Odra Opole – 50 pkt
 9. Wisła Kraków – 50 pkt
 10. Miedź Legnica – 48 pkt

Bezpośredni awans do Ekstraklasy zapewniła sobie Lechia Gdańsk. O drugie miejsce wciąż walczą Arka Gdynia i GKS Katowice. Co istotne – Wisła Kraków musi wygrać niedzielne spotkanie z Bruk-Bet Termalicą. Inny scenariusz pozbawia krakowian szans na grę w barażach. Nie oznacza to jednak, że wszystko zależy od podopiecznych Alberta Rude. Wisła Kraków zagra w barażach w przypadku remisu w meczu GKS Tychy – Górnik Łęczna. Jeśli w wymienionym spotkaniu nie padnie rezultat remisowy, to Wisła musi liczyć na korzystne rezultaty w innych meczach.

Ciekawych wyliczeń podjął się użytkownik o nicku "Marcin", kibic Wisły Kraków, który w serwisie „X” opisał liczbę wariantów, które dadzą Wiśle awans do baraży o Ekstraklasę. W przypadku, gdy „Biała Gwiazda” pokona Termalicę, istnieje 81 wariantów, z których 59 daje krakowianom szanse na grę w  barażach. Wydaje się, że nadzieją dla Wisły wciąż pozostaje sama 1. Liga, która niemal na każdym kroku udowadnia swoją nieprzewidywalność. GKS Tychy, czyli zespół uznawany niedawno za murowanego faworyta do baraży, przegrał trzy ostatnie mecze. Wisła Kraków w lidze nie wygrała od trzech spotkań, a Górnik Łęczna przegrał w ostatniej kolejce na własnym stadionie ze Stalą Rzeszów.

Terminarz 33. kolejki Fortuna 1. Ligi (niedziela, 26.05), godz. 15:00:

 • Arka Gdynia – GKS Katowice
 • Chrobry Głogów – Zagłębie Sosnowiec
 • Miedź Legnica – Lechia Gdańsk
 • Motor Lublin – Podbeskidzie Bielsko-Biała
 • Odra Opole – Znicz Pruszków
 • Stal Rzeszów – Polonia Warszawa
 • GKS Tychy – Górnik Łęczna
 • Wisła Kraków – Bruk-Bet Termalica
 • Wisła Płock – Resovia Rzeszów

Sobiesław Zasada na czele wyprawy „Maluchami” do Monte Cassino

Raport 22.05