Bojkot kibiców Wisły Kraków. Jako jedyni nie wejdą na stadion w Głogowie
Kibice Wisły Kraków w ostatnich kilkunastu miesiącach nie mogą oglądać swoich piłkarzy podczas spotkań wyjazdowych. Sytuacja ta, którą wiele osób wprost nazywa zorganizowanym bojkotem trwa jeszcze od ubiegłego sezonu 1. Ligi. Od czasu wydarzeń z Radłowa kibice z Krakowa nie są wpuszczani na stadiony. Kluby różnie tłumaczą wydawane decyzje. Od remontu sektora gości, po potencjalne, wręcz skrajne niebezpieczeństwa, jakie ich zdaniem niesie za sobą wejście kibiców z Krakowa na polskie stadiony. W 1. lidze zmieniły się drużyny, sponsor tytularny, a nawet posiadacz praw telewizyjnych. Nie zmieniło się jednak jedno – bojkot fanów „Białej Gwiazdy”. Kibice Wisły Kraków nie obejrzą również meczu wyjazdowego z Chrobrym Głogów, który odbędzie się w niedzielę, 22 września. Dlaczego?
Klub z Głogowa przesłał do Krakowa pismo argumentujące decyzję o niewpuszczeniu kibiców Wisły Kraków na wspomniane spotkanie, czytamy w niej, że:
(…) Działając na podstawie Uchwały PZPN nr II/85 z dnia 20.02.2013 r. zm. Uchwałą nr VII/107 z dnia 12.07.2019 r. oraz zarządzenia nr 21/2022 Prezesa Zarządu Chrobrego Głogów SA „o zasadach sprzedaży biletów kibicom drużyny gości”, opierając się również na podstawie przeprowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Głogowie analizy potencjalnych zagrożeń, informujemy, że odmawia przyjęcia zorganizowanej grupy kibiców Wisły Kraków (…) - taki fragment pisma opublikowała na swojej oficjalnej stronie internetowej Wisła Kraków.
Chrobry Głogów swoją decyzję o niewpuszczeniu kibiców Wisły Kraków argumentuje m.in. analizą potencjalnych zagrożeń, przeprowadzoną przez Komendę Powiatową Policji w Głogowie.
Policja zawsze przeprowadza analizę potencjalnych zagrożeń przed każdym meczem. To spotkanie zostało zakwalifikowane jako mecz podwyższonego ryzyka, jednakże nie jest to jedyny mecz zakwalifikowany w ten sposób. Decyzja dotycząca udziału kibiców należy już do klubu – informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie, st. sierż. Natalia Szymańska.
Zapytaliśmy więc policję o to, czy inne spotkania w Głogowie również zakwalifikowano jako mecze podwyższonego ryzyka. W obecnym sezonie Betclic 1. Ligi Chrobry Głogów rozgrywał trzy domowe spotkania – 9 sierpnia z GKS-em Tychy, 20 sierpnia ze Stalą Rzeszów i 30 sierpnia z Polonią Warszawa. Kibice gości tylko raz nie weszli na stadion. Mowa o fanach z Tychów, którzy po meczu z Kotwicą Kołobrzeg zostali ukarani zakazem wyjazdowym, o czym poinformował rzecznik prasowy klubu.
Mecze z dn. 20 i 30 sierpnia także były zakwalifikowane jako mecze podwyższonego ryzyka – mówi st. sierż. Natalia Szymańska z KPP w Głogowie.
Sprawdziliśmy, czy na mecze w Głogowie wybrali się kibice z Rzeszowa i Warszawy. Jak się okazuje – wybrali się, a nawet weszli na stadion. W meczu Chrobry Głogów – Stal Rzeszów uczestniczyła grupa kibiców z Podkarpacia. Polonia Warszawa poinformowała, że w Głogowie z trybun mecz oglądało 18 kibiców z Warszawy.
Jakie są więc wnioski? Chrobry Głogów zezwolił grupom kibiców z Rzeszowa i Warszawy wejście na stadion podczas meczu podwyższonego ryzyka. Spotkanie Chrobry Głogów – Wisła Kraków przez policję klasyfikowane jest w taki sam sposób, a jednak kibice z Krakowa mogą obejrzeć wspomniany mecz jedynie w telewizji. Wygląda więc na to, że władze Chrobrego Głogów zwróciły szczególną uwagę na opinię policji w przypadku meczu z Wisłą Kraków. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy włodarzy klubu Chrobry Głogów. Informacje opublikujemy niezwłocznie po jej otrzymaniu.