Władimir Putin

i

Autor: EVGENIA NOVOZHENINA/AFP/East News

Wiadomości

Władimir Putin zwrócił się do uczestników obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. „Neonazistowski rewanżyzm”

2025-01-27 14:30

W poniedziałek, 27 stycznia na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W uroczystościach wezmą udział liczne delegacje międzynarodowe, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela czy Niemiec. W dniu obchodów w Małopolsce nie zjawią się przedstawiciele Federacji Rosyjskiej. Prezydent Władimir Putin na oficjalnej stronie Kremla opublikował jednak oświadczenie. „Obywatele Rosji są bezpośrednimi potomkami i spadkobiercami zwycięskiego pokolenia” – napisał prezydent Rosji.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Władimir Putin napisał do uczestników

W poniedziałek, 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez ONZ w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Święto uchwalono 1 listopada 2005 roku (Zgromadzenie Ogólne ONZ). Tego dnia obchodzimy również 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Więźniów totalitaryzmu 27 stycznia 1945 roku oswobodzili żołnierze sowieccy z 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. W uroczystościach organizowanych na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau biorą udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela czy Francji. W Małopolsce nie zjawi się delegacja Federacji Rosyjskiej. To efekt rozpoczętej przez Rosjan wojny na Ukrainie w 2022 roku.

W poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej Kremla opublikowano oświadczenie prezydenta Rosji Władimira Putina, skierowane do uczestników i gości upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście jest uroczystą okazją o głębokim znaczeniu moralnym i humanitarnym. W styczniu 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz, ujawniając światu przerażającą prawdę o okrucieństwach popełnionych przez nazistów i ich kolaborantów, którzy unicestwili miliony Żydów, Rosjan, Romów i ludzi wielu innych narodowości. Zawsze będziemy czcić pamięć radzieckich żołnierzy, którzy pokonali to przerażające, wszechogarniające zło i zapewnili sobie zwycięstwo, którego wielkość na zawsze zapisze się w annałach historii świata – napisał prezydent Rosji.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Obywatele Rosji są bezpośrednimi potomkami i spadkobiercami zwycięskiego pokolenia. Będziemy stanowczo i stanowczo sprzeciwiać się wszelkim próbom zmiany prawnego i moralnego osądu wydanego na nazistowskich katów i ich kolaborantów. Jesteśmy zobowiązani do ochrony praw jednostek do ich tożsamości etnicznej, językowej i duchowej, jednocześnie aktywnie walcząc z rozprzestrzenianiem się antysemityzmu, rusofobii i innych form rasistowskich ideologii – dodał.

Prezydent Rosji odniósł się również do „denazyfikacji”, czyli określenia stosowanego podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Chciałbym wyrazić moją szczerą wdzięczność wszystkim tym, którzy pozostają oddani ochronie prawdy historycznej i zwalczaniu neonazistowskiego rewanżyzmu. Ich wkład, napędzany głębokim poczuciem celu, odgrywa kluczową rolę w tej znaczącej pracy, która jest szczególnie ważna w roku, w którym przypada 80. rocznica Wielkiego zwycięstwa. Mam nadzieję, że rosyjska społeczność żydowska oraz organizatorzy tradycyjnych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście będą kontynuować swoje wieloaspektowe wysiłki na rzecz promowania wartości humanizmu, harmonii i pokoju społecznego – czytamy w liście prezydenta Rosji.

Główne uroczystości obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz rozpoczną się o godz. 16:00.

Wizyta króla Karola III w Krakowie. Brytyjski monarcha pojawił się na krakowskim Kazimierzu

Express Biedrzyckiej - KAZIMIERZ KRUPA