Jakie jest pana zdaniem największe wyzwanie, przed którym stoi Kraków?
Andrzej Kulig: Niwelowanie różnic, tak, aby każdy mieszkaniec Krakowa mógł poczuć, że żyje w nowoczesnej metropolii. Zależy mi na tym, aby komfort życia w całym mieście był porównywalny. Wyzwaniem jest zatem miasto, w którym każdy mieszkaniec, niezależnie od tego, czy jego dzielnica to Bronowice, Azory, Bieżanów czy Wzgórza Krzesławickie, ma w zasięgu ręki tereny zielone i rekreacyjne, żłobek, przedszkole, szkołę, dom kultury, boisko i basen. W którym nie brakuje bezpiecznych ulic, chodników i kanalizacji. Które jest dobrze skomunikowane, a rozbudowana sieć linii tramwajowych i autobusowych, a w niedalekiej przyszłości także metro, pozwala po nim podróżować bezpiecznie i bez przeszkód. W którym seniorzy i osoby słabsze mogą być pewne, że znajdą odpowiednią pomoc. I wreszcie, które wie, że nie ma środowisk, ludzi czy problemów, które są zapomniane.
Jakie jest pana hasło wyborcze?
"Ku przyszłości".
Jaka będzie pana pierwsza decyzja po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Krakowa?
Ustalenie daty konsultacji społecznych w 18 dzielnicach w sprawach najważniejszych i najpotrzebniejszych dla nich inwestycji, które mogą być zrealizowane w ciągu jednej kadencji. Potem razem z radnymi dzielnicowymi, po raz pierwszy w historii Krakowa i w historii samorządu w Polsce, podpiszę kontrakty dla dzielnic. Lista wybranych inwestycji zostanie wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej – to gwarantuje ich stabilne finansowanie. A potem będzie konsekwentnie realizowana. W ten sposób budżet miasta będzie konstruowany niejako oddolnie. W oparciu o realne potrzeby mieszkańców. A oni sami i wybrani przez nich radni dzielnicowi zyskają prawdziwy wpływ na to, co dzieje się blisko nich.
Jak można rozwiązać problemy transportowe/komunikacyjne w Krakowie?
Przede wszystkim jesteśmy już prawie gotowi do rozpoczęcia budowy metra. Niebawem będzie decyzja środowiskowa w sprawie kluczowego, całkowicie tunelowego, pierwszego odcinka linii metra od ronda Młyńskiego do ul. Piastowskiej. Będzie drążony metodą górniczą, tak by w czasie prac nie sparaliżować ruchu w centrum miasta. Mamy już zabezpieczone miejsce, gdzie powstanie komora startowa, czyli gdzie specjalna maszyna rozpocznie drążenie tunelu. Moim zdaniem, jako prezydenta Krakowa, będzie jak najszybsze doprowadzenie do wyboru firmy, która finalnie zaprojektuje ten pierwszy odcinek metra.
Rozbudowa sieci tramwajowej: na Azory, z Małego Płaszowa na os. Złocień, a także z Prokocimia na os. Rżąka, i nowe linie autobusowe, które zapewnią komunikację we wszystkich dzielnicach miasta. Zwiększenie liczby kursów autobusowych w miejsca wykluczone komunikacyjnie. Doposażenie taboru MPK w odpowiedni tabor. Zadaszone, bezpieczne przystanki autobusowe i tramwajowe.
Kim jest Andrzej Kulig?
Andrzej Kulig (ur. 1963) startuje w wyborach z KWW Andrzeja Kuliga „Ku przyszłości” z poparciem obecnego włodarza Jacka Majchrowskiego oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. To pierwszy zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, wykładowcą akademickim. Był m.in. dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego i w latach 90. dyrektorem gabinetu wojewody krakowskiego.