Wybory w Krakowie 2024. Łukasz Gibała kolejnym kandydatem na prezydenta
Wspólnie w gronie naszym, czyli Krakowa dla Mieszkańców, podjęliśmy decyzję, że na wiosnę wystartujemy w wyborach samorządowych, a ja będę kandydatem na prezydenta – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek Łukasz Gibała.
Będzie to trzecia próba Gibały w walce o fotel prezydenta Krakowa. Jako kandydat bezpartyjny startował w wyborach samorządowych w 2014 i 2018 r. Z trzecim wynikiem pod względem liczby głosów nie przechodził do drugiej tury. W 2014 r. uzyskał ponad 11 proc. poparcia, w 2018 – ponad 17 proc. poparcia.
Polecany artykuł:
Łukasz Gibała kolejnym kandydatem na prezydenta Krakowa. Co zapowiedział?
W poniedziałek Gibała zapowiedział, że wraz ze swoimi współpracownikami, w tym „niezależnymi ekspertami”, organizacjami i ruchami miejskimi będzie dążył do tego, aby „naprawić błędy polityki Jacka Majchrowskiego, takie jak brak zieleni, korki czy fatalny stan finansów publicznych”, nie dopuścić do polityki kontynuacji oraz „obronić Kraków przed partiami politycznymi, a zwłaszcza przed PiS-em”.
Gibała podkreślił, że wielu mieszkańców prosi go, żeby wystartował w wyborach.
Mówią, że "ktoś musi posprzątać ten bałagan". Ludzie też boją się, żeby nie było kontynuacji – a tak się składa, że wszyscy kandydaci, którzy dotychczas się zgłosili – to są w jakimś stopniu kandydaci kontynuacji – ocenił.
Jego zdaniem Kraków zasługuje na „prezydenta, który nie będzie jeździł do Warszawy, żeby konsultować swoje decyzje z centralą partyjną”.
Najrzadsze imiona nadawane dzieciom w Krakowie w 2023 roku
Kim jest Łukasz Gibała? Wiek, wykształcenie, kariera
Łukasz Gibała (ur. 1977) studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie też uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i przez kilka lat był pracownikiem naukowym. Jest przedsiębiorcą.
W 2004 r. został członkiem Platformy Obywatelskiej, przez dwa lata był przewodniczącym jej struktur krakowskich.
Był posłem dwóch kadencji (2007-2015). W 2015 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora.
Od 2012 do 2014 r. należał do Ruchu Palikota (późniejsza nazwa Twój Ruch). Opuszczenie PO uzasadniał odejściem, jego zdaniem, tej partii od wartości obywatelskich i wolnorynkowych.
W 2014 r. zorganizował swój komitet wyborczy, wystawiając kandydatów na radnych – nie uzyskali oni mandatów. Sam Gibała nie uzyskał wystarczającego poparcia na urząd prezydenta miasta. Również w wyborach w 2018 r. nie przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich.
W 2018 r. został radnym Krakowa, przewodniczy klubowi Kraków dla Mieszkańców, który jest jednocześnie stowarzyszeniem założonym przez Gibałę (wcześniejsza nazwa stowarzyszenia to Logiczna Alternatywa).