Matura

i

Autor: eska.pl/print screen cke.gov.pl CKE wyniki matur. Jak sprawdzić wyniki matur 2023?

Wiadomości

Ci maturzyści mogą wcześniej poznać wyniki matur 2023. O kogo chodzi? Gdzie je sprawdzić?

2023-07-06 7:33

Kiedy będą wyniki matur 2023? Oficjalne wyniki matury zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w piątek 7 lipca między godziną 8.00 a 10.00. Są jednak tacy maturzyści, którzy swoje wyniki mogą poznać wcześniej. O kogo chodzi?

Spis treści

  1. Gdzie sprawdzić wyniki matur?
  2. Wyniki matur 2023. CKE informuje, kto może poznać je wcześniej
  3. Czy wyniki matur trzeba odebrać osobiście?

Gdzie sprawdzić wyniki matur?

Sesja matur 2023 rozpoczęła się 4 maja egzaminem z języka polskiego. W kolejnych dniach maturzyści przystępowali do egzaminów z języka angielskiego, matematyki, wybranych przez siebie egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym oraz do matur ustnych z języka polskiego oraz angielskiego. Po raz pierwszy matury odbywały się w dwóch formułach: "starej" - 2015 oraz "nowej" - 2023. Już niedługo - w piątek, 7 lipca - CKE opublikuje wyniki matury. Będzie można sprawdzić je online pomiędzy godziną 8.00 a 10.00 w systemie ZIU. Również w piątek, 7 lipca, szkołom zostaną wydane świadectwa maturalne z informacjami o wynikach i aneksami. Są jednak tacy, którzy mogą poznać swoje wyniki wcześniej. O kogo chodzi?

Wyniki matur 2023. CKE informuje, kto może poznać je wcześniej

Niektórzy maturzyści myślą nie tylko o studiach w Polsce, a starają się dostać na studia na zagranicznych uczelniach. O tych właśnie wypowiedział się dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Była to odpowiedź na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie chodzi jednak o wszystkich, a o tych, którzy chcą aplikować na studia w konkretnych krajach, gdzie rekrutacja odbywa się wcześniej - jeszcze zanim w Polsce zostaną ogłoszone wyniki matur.

- Ustalony na 7 lipca 2023 r. termin wydawania świadectwa maturalnych uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia w Danii czy Szwecji. Na tamtejszych uczelniach trzeba bowiem złożyć dokumenty do 5 lipca 2023 r. - czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej RPO.

- (...) Jesteśmy gotowi wszystkim osobom, które planują aplikować na studia wyższe w Danii lub Szwecji, wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca br. Uczelnie duńskie lub szwedzkie, którym zależy na rekrutacji kandydatów z Polski, nie powinny czynić problemów z przesunięciem terminu złożenia dokumentów aplikacyjnych - czytamy w odpowiedzi szefa CKE.

W Biuletynie Informacji Publicznej RPO pojawiła się jednak aktualizacja: "CKE informuje też, że wszyscy maturzyści, którzy zwracają się do OKE z wnioskiem potwierdzającym aplikowanie na uczelnię w Szwecji lub w Danii, otrzymają pisma z informacją o wynikach egzaminu maturalnego". Oznacza to, że wyniki matur mogą poznać wcześniej tylko ci, którzy złożyli wcześniej taką prośbę do właściwej sobie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Czy wyniki matur trzeba odebrać osobiście?

Wyniki matury zostaną opublikowane w sieci. Oprócz sprawdzenia wyników online, maturzyści muszą także odebrać ze szkół świadectwa maturalne z wynikami. Nie trzeba jednak robić tego osobiście. Jeśli absolwent nie ma możliwości, by udać się po dokument, może wypisać upoważnienie pełnoletniej osobie, która zrobi to za niego. Może być to więc rodzeństwo, rodzice lub koleżanka czy kolega.

ESKA Summer City Terma Bania 29.06.2023 [ZDJĘCIA]

Przemysław Runowski przed galą Mateusza Borka. Łączy pracę w Niemczech z boksem | Koloseum