Uniwersytet Jagielloński zapłaci ci za badanie. Są pewne warunki
Czy na badaniach można zarobić? Jak się okazuje – można, choć nie mamy na myśli zostania milionerem. Udział w badaniach za pieniądze jest jednak możliwy, choć trzeba spełnić pewne warunki. Badania, za które otrzymuje się wynagrodzenie można wykonać również w Krakowie. Realizują je specjaliści z Zespołu Badania Bólu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czym zajmuje się Laboratorium Badania Bólu? Prowadzi się tam eksperymentalne badania nad percepcją, pamięcią i modyfikacją doznań bólowych. Laboratorium wyposażone jest w specjalistyczny, atestowany sprzęt umożliwiający wywoływanie doznań bólowych. Laboratorium zlokalizowane jest w Instytucie Psychologii UJ.
Specjaliści oferują chętnym możliwość wzięcia udziału w płatnych badaniach nad bólem. W zamieszczonym w internecie ogłoszeniu czytamy, że osoby badane otrzymują informacje zwrotne na temat badania oraz wynagrodzenie w wysokości 50 zł netto.
Ogłoszenie zamieszczono w kategorii praca, ponieważ serwis nie ma w swojej ofercie kategorii badań naukowych. Zapraszamy badanych na 60-90 minut do laboratorium. Osoby te przechodzą określoną procedurę. Ta zależy od tego, do którego z badań zostali zakwalifikowani. Czas jest im wynagradzany finansowo. Udział w badaniu można wziąć tylko raz. Traktujemy to więc jako rodzaj „pracy” dorywczej. To jednorazowa wizyta. Nasz instytut realizuje różne formy badań, więc można znaleźć je także w innych laboratoriach – wyjaśniają nam specjaliści z Laboratorium Badania Bólu UJ.
Kto może wziąć udział w opisywanych badaniach? Jak wygląda procedura?
To szereg wykluczeń i ograniczenia wiekowe. Przede wszystkim, trzeba być osobą pełnoletnią. Maksymalna bariera wieku to 50 lat. Najważniejsze jest wypełnienie kwestionariusza załączonego w ogłoszeniu. W badaniu nie mogą brać udziału m.in. kobiety w ciąży czy osoby odczuwające aktualnie ból przewlekły – słyszymy.
Czy na badanie na UJ trzeba się przygotowywać?
Nie trzeba czynić szczególnych przygotowań, natomiast osoba, która zapisze się na takie badanie i wybierze termin, otrzymuje od nas potwierdzenie przesłane na adres e-mail. Tam również zawarty jest szereg informacji nt. tego, co należy i czego nie należy robić, np. nie można przyjmować leków przeciwbólowych, spożywać wcześniej kawy czy palić papierosów, gdyż te czynniki mogą mieć wpływ na to, jak dana osoba funkcjonuje podczas badania – informują specjaliści.
Wiele osób zada pewnie jedno z ważniejszych pytań – o jakim bólu mowa? Badania wykonuje się za pomocą serii bodźców bólowych aplikowanych przez atestowane urządzenie wykorzystywane w diagnostyce medycznej. Jak czytamy, bodźce te są nieszkodliwe i nie powodują żadnych trwałych, niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Ile osób przechodzi takie badania w skali miesiąca?
To bardzo różne liczby. Wszystko zależy od tego, o jakim miesiącu mówimy i ile mamy aktywnych badań. Większość naszych badanych to studenci. Badamy jednak również inne osoby w wieku od 18 do 50 lat – słyszymy.
Z ogłoszeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego można zapoznać się pod tym linkiem. Osoby chcące wziąć udział w płatnym badaniu powinny wypełnić link do ankiety kwalifikacyjnej. Padają tam pytania dotyczące m.in. odczuwanych dolegliwości bólowych w skali roku, spożywania alkoholu, przyjmowania leków czy alergii. Osoby zainteresowane mogą uzyskać więcej informacji o Zespole Badania Bólu na wskazanej stronie internetowej.