Gotówka

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Gotówka

Pieniądze

To koniec płacenia gotówką w sklepach? W życie wejdą nowe przepisy, które zmienią praktycznie wszystko

2024-06-12 8:07

Już wkrótce zostanie wprowadzony w życie zakaz płacenia gotówką. Pierwsze ustawy w tej sprawie zostały już przygotowane. Ustalono także nowe limity, które będą obowiązywały w placówkach na terenie Unii Europejskiej. W jakich przypadkach będzie wprowadzony zakaz płacenia gotówką? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Zakaz płacenia gotówką. Unia Europejska wprowadzi nowe restrykcje

W najbliższym czasie zostanie wprowadzony zakaz płacenia gotówką w przypadku dokonywania transakcji powyżej kwoty 10 tysięcy euro. Nowe przepisy mają na celu zapobiec praniu brudnych pieniędzy. Parlament Europejski w ostatnich tygodniach przyjął już pakiet ustaw regulujących całą sprawę. Limit płatności ma wynosić 10 tysięcy euro, a poszczególne kraje należące do Unii Europejskiej będą mogły modyfikować przepisy zgodnie ze swoimi preferencjami.

Co ciekawe, w naszym kraju istnieje już limit dotyczący płatności gotówką. Wynosi on 15 tysięcy złotych na jedną transakcję. W przypadku wprowadzenia nowych przepisów przez Unię Europejską, nie będzie możliwy zakup nowego samochodu z salonu za gotówkę. Ponadto, transakcje gotówkowe, które będą mieściły się w przedziale od 3 do 10 tysięcy euro będą wymagały kontroli tożsamości w postaci pokazania dowodu osobistego.

Kontrola tożsamości przy płaceniu gotówką. Kiedy będzie przeprowadzana?

Kontrole tożsamości przy wyżej wspomnianych płatnościach będą miały miejsce tylko w określonych przypadkach. Z informacji przedstawionych przez Interię wynika, że chodzi o transakcje, które będą realizowane z udziałem takich instytucji jak:

  • agencje nieruchomości
  • banki
  • kasyna
  • sprzedaż towarów luksusowych
  • instytucje finansowe
  • kryptowaluty

Kiedy wejdzie w życie zakaz płatności gotówką?

Zakaz płatności gotówką w przypadku transakcji powyżej 10 tysięcy euro ma wejść w życie od 2027 roku. Parlament Europejski aktualnie prowadzi już ostatnie prace przy przepisach, które mają sformalizować ograniczenie używania gotówki w tego typu transakcjach.

Małopolskie miasto, które przyciąga nowych mieszkańców. Zaludnia się najszybciej w regionie