Ceprostrada w Tatrach. Szlak dla wszystkich
Tatry co roku przyciągają do Zakopanego turystów spragnionych pieszych wędrówek i niezapomnianych widoków. Warto jednak pamiętać, że chodzenie po górach wymaga odpowiedniego przygotowania i podstawowej wiedzy na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się po szlakach, zwłaszcza jeśli planujemy wejście w wysokie partie gór. Górale jednak dobrze zdają sobie sprawę, że nie wszyscy turyści są ekspertami od wspinaczki, dlatego specjalnie dla nich powstała Ceprostrada, czyli szlak stworzony z myślą o tych, którzy nie są zaprawieni w górskich wędrówkach.
Ceprostrada w Tatrach. Dokąd prowadzi szlak?
Ceprostrada to powszechna nazwa żółtego szlaku, prowadzącego z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz. Wśród turystów cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją przystępność. Jej nazwa bierze się od podhalańskiego określenia "ceper", który oznacza turystę lub osobę przyjezdną. Szlak cechuje się prostotą i przystępnością, dlatego określany jest jako szlak dla wszystkich. Przejście tej ścieżki od Schroniska PTTK przy Morskim Oku do Szpiglasowej Przełęczy dwie godziny, z powrotem to zaledwie 90 minut.
Co można zobaczyć podczas spaceru Ceprostradą?
Żółty szlak prowadzi po wygodnych stopniach kamiennych. Podczas takiego spaceru możemy podziwiać wyjątkowy widok, rozpościerający się na Morskie Oko. Ścieżka usytuowana jest na delikatnym wzniesieniu, dlatego nie sprawi wiele trudności podczas wchodzenia na szczyt. Ze Szpiglasowej Przełęczy oraz Szpiglasowego Wierchu rozciągają się jedne z najbardziej efektownych tatrzańskich panoram. Po zdobyciu szczytu można zejść do Doliny Pięciu Stawów Polskich lub tą samą drogą w kierunku Morskiego Oka.