Tatrzański Park Narodowy ma powód do dumy. Rysica z trzema młodymi nagrana przez fotopułapkę
Rysie w Polsce to prawdziwa rzadkość. Zwierzęta te znajdują się pod ciągłym zagrożeniem wyginięcia, według danych z 2011 roku w naszym kraju żyło wtedy zaledwie 296 osobników tego gatunku. Tym bardziej cieszą informacje przekazane przez Tatrzański Park Narodowy (TPN). Przyrodnicy pochwalili się nagraniem z fotopułapki, która uchwyciła rysicę Tylkę wraz z trzema młodymi. Na filmie możemy zobaczyć, jak majestatyczna kotka czuwa nad rozbrykanymi rysiątkami.
— Tylka to 3-letnia rysica urodzona w Tatrzańskim Parku Narodowym — przedstawicielka gatunku rysia euroazjatyckiego. Jej matka przyszła do nas ze Słowacji. W zeszłym roku obserwowaliśmy Tylkę tylko z jednym młodym — w tym roku opiekuje się piękną gromadką! — przekazał Tatrzański Park Narodowy na Facebooku.
Rysie aktywne są w nocy, dlatego tak ważne jest, aby ludzie nie chodzili do TPN po zmroku
Jak wskazują przyrodnicy ryś w Polsce jest od dawna uważany za gatunek zagrożony wyginięciem. W samym TPN występuje zaledwie 12 rysiów wraz z młodymi. Zazwyczaj samice rysia rodzą od jednego do trzech kociąt, większe mioty są u tych zwierząt prawdziwą rzadkością. Młode pozostają przy matce do wiosennych godów.
— Ryś jest wymagającym gatunkiem, który otarł się o wyginięcie. Potrzebuje rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych — jest prawdziwym „duchem lasów”, bardzo wrażliwym na niepokojenie przez człowieka. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby nie wędrować po terenie TPN w nocy — rysie przeważnie są aktywne właśnie nocą, prowadzą samotny tryb życia. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki. W Tatrzańskim Parku Narodowym występuje tylko do 12 osobników tego gatunku (wraz z młodymi) — to nasze wielkie skarby — przekazali przedstawiciele TPN.