Wczoraj w nocy opublikowane zostało uzasadnienie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Oznacza to, że w Polsce zostało zaostrzone prawo dotyczące przerywania ciąży. Teraz dokonać aborcji można wyłącznie, jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu lub płód bezpośrednio zagraża życiu matki. Do tej pory większość opinii komisji przy małopolskim konsultancie ds. ginekologii i położnictwa w sprawie aborcji dotyczących przerywania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Wyrok TK zabrania skorzystania już z tej przesłanki.
- Komisja przy konsultancie będzie wciąż działała, ale w dużo mniejszym zakresie. Pacjentki nie będą kwalifikowane do zabiegu przerywania ciąży w oparciu o wadę rozwojową. Zgodnie z przepisami będzie im proponowana kontynuacja ciąży oraz opieka tak zwanych hospicjów perinatalnych - mówi Hubert Huras, małopolski konsultant do spraw ginekologii i położnictwa.
Huras zwraca uwagę, że zaostrzenie prawa może zagrażać życiu wielu kobiet.
- Istnieje pewna grupa wad, jak na przykład płód bezczaszkowy, przy których kontynuacja ciąży może tylko przysporzyć ciężarnej powikłań typowo położniczych, na przykład wystąpienie łożyska przodującego. To w okresie okołoporodowym jest stanem zagrożenia życia kobiety - dodaje Huras.
Dotychczas komisja wydawała około dwudziestu opinii w sprawie aborcji miesięcznie. Wczoraj (27.01) po opublikowaniu uzasadnienia wyroku TK dotyczącego aborcji w Krakowie oraz w całym kraju odbyły się w tej sprawie protesty.
qz-DQCq-TAEZ-HZSh