Zmiany w przepisach ruchu drogowego: pieszy ma pierwszeństwo na pasach. Jest jeden wyjątek!

i

Autor: Screen YouTube/ MPK Kraków Zmiany w przepisach ruchu drogowego: pieszy ma pierwszeństwo na pasach. Jest jeden wyjątek!

Od 1.06. pieszy z pierwszeństwem na pasach. Jest jednak wyjątek! Opublikowano ważne WIDEO!

2021-06-02 7:35

Od 1 czerwca obowiązują zmiany w przepisach ruchu drogowego. Te dotyczą m.in. pieszych. Dają im pierwszeństwo w ruchu (przy wejściu na pasy) przed wszystkimi pojazdami. Okazuje się, że są wyjątki. Zwraca na to uwagę Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie i publikuje ważne wideo.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Czego dotyczą?

Od wtorku, 1 czerwca obowiązują zmiany w przepisach ruchu drogowego. Obowiązuje zakaz tzw. jazdy na zderzak, prędkości w terenie zabudowanym zostały ujednolicone niezależnie od pory dnia.

Bardzo wiele wypadków drogowych spowodowane jest tym, że samochody jadą zbyt blisko siebie. Prosta zasada: wartość na prędkościomierzu dzielona przed dwa - jeżeli jedziemy drogą szybkiego ruchu z prędkością 100 km/h, minimalny odstęp między samochodami to 50 m, oczywiście ten przepis wyłącza manewr wyprzedzania - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Raport z anteny 1.06, godz.10

Pierwszeństwo pieszych na pasach: zmiany w ruchu drogowym

Zmiany w przepisach ruchu drogowego dotyczą także pieszych. Od teraz jeśli wchodzą oni na przejście, mają pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Jest jednak wyjątek! Piesi nie mają pierwszeństwa przed tramwajem. Obowiązuje ich również zachowanie uwagi podczas korzystania z przejścia. Przypomnijmy, że obowiązuje też zakaz używania telefonów komórkowych, smartfonów czy tabletów podczas przechodzenia przez jezdnię.

Te wszystkie urządzenia rozpraszają uwagę - podkreśla minister Adamczyk.

Na nowe przepisy w ruchu drogowym zwraca również uwagę Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. W sieci pojawiły się filmy będące kampanią informacyjną dla pieszych.

W nowych przepisach nieprzypadkowo tramwaj został potraktowany inaczej niż samochód. Motorniczy nie jest w stanie zatrzymać w miejscu ważącego od 40 do 60 ton wagonu. Przy prędkości 40 km/h droga hamowania tramwaju może wynieść nawet do 50 metrów. Droga hamowania tramwaju jest więc znacznie dłuższa od jadącego z tą samą prędkością samochodu. Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu kampanii skierowanej do pieszych, bo zależy nam, aby byli oni świadomi zmian w przepisach, a jednocześnie przechodząc przez jezdnię czy torowisko zachowywali ostrożność – podkreśla Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Dodajmy, że w wyniku gwałtownego hamowania tramwaju obrażania mogę również odnieść jego pasażerowie. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób starszych, którym podczas takiego zdarzenia trudno jest zachować równowagę. W efekcie mogą odnieść obrażenia głowy, uderzając w poręcze, a także są narażeni na urazy rąk i nóg.

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?