Kraków

i

Autor: Mielon, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Magistrat przedstawił wyniki Barometru Krakowskiego

Wiadomości

Znamy wyniki najnowszego Barometru Krakowskiego. Mieszkańcy wskazali plusy i minusy życia w stolicy Małopolski

2024-10-24 17:58

Znamy wyniki Barometru Krakowskiego, czyli badania społecznego dotyczącego jakości życia i usług publicznych w stolicy Małopolski, realizowanego od 2014 roku w cyklu dwuletnim. Jego celem jest poznanie opinii mieszkańców Krakowa na temat rozwoju i funkcjonowania miasta na płaszczyźnie zarządzania, a także monitorowanie opinii o jakości świadczonych usług oraz reagowanie na oczekiwania. Jak mieszkańcy oceniają życie w Krakowie? Z czego są najbardziej zadowoleni? Czego im brakuje? Odpowiedzi znajdziecie w naszym materiale.

Barometr Krakowski. Mieszkańcy wskazali plusy i minusy życia w stolicy Małopolski

Magistrat opublikował wyniki najnowszego Barometru Krakowskiego. Mieszkańcy miasta są zadowoleni z życia w Krakowie, a wśród plusów wskazują m.in. atrakcyjną ofertę kulturalną czy jakość terenów zielonych. Po stronie minusów wymieniają przede wszystkim jakość powietrza, niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych czy nadmierny hałas. Przypomnijmy, że badanie jest przeprowadzane na próbie co najmniej 1100 dorosłych mieszkańców. Uczestniczenie w nim polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie, podczas spotkania z ankieterem. Badanie jest realizowane na wybranych losowo mieszkańcach i ma charakter anonimowy. Tegoroczna edycja Barometru Krakowskiego została przeprowadzona w dniach od 15 kwietnia do 10 czerwca. Pytania odnosiły się, jak to zwykle bywa, do ostatnich 12 miesięcy funkcjonowania samorządu, co oznacza, że oceniane były władze z poprzedniej kadencji. W tym roku ankiety wypełniło 1130 osób.

Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że 91 proc. mieszkańców jest zadowolonych z życia w Krakowie, a 87 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że miasto umożliwia realizację celów życiowych. Krakowianie najbardziej zadowoleni są z takich aspektów życia, jak: atrakcyjności centrum miasta, oferty kulturalnej i rozrywkowej, jakości terenów zielonych i edukacji.

– Badania są elementem dialogu z mieszkankami i mieszkańcami, równorzędnym z ławeczką dialogu i konsultacjami społecznymi, na które kładę nacisk od maja, od początku nowej kadencji. Bardzo cieszy mnie fakt, że tendencje są wzrostowe i większości mieszkańcom dobrze żyje się w Krakowie – mówi prezydent Aleksander Miszalski.

Mieszkańcy wśród plusów wskazują także poprawę jakości i dostępności zieleni miejskiej. Aż 90 proc. respondentów stwierdziło, że w odległości 15 minut pieszo od miejsc, w których mieszkają, znajdują się tereny służące do wypoczynku lub rekreacji.

– Od czasu pandemii zauważalny jest wzrost zadowolenia krakowian z terenów zielonych. Wciąż priorytetowa jest czystość powietrza, która w ocenie badanych wymaga dalszych działań samorządu – zaznacza Michał Chrzanowski, ekspert zewnętrzny z firmy Inquisio, który na zlecenie urzędu opracował statystyczną analizę wyników Barometru.

Ponadto 87 proc. ankietowanych jest zadowolonych z komunikacji miejskiej. Jednak ceny biletów przemawiają do 50 proc. Natomiast 98 proc. czuje się w mieście bezpiecznie, ale to poczucie spada nocą. 93 proc. jest zadowolonych z funkcjonowania placówek edukacyjnych oraz z możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu w mieście.

Mieszkańcy Krakowa wskazali również słabe strony samorządu. Najmniej zadowoleni są: dostępności miejsc parkingowych w Krakowie (56 proc.), kosztów życia (49 proc.) oraz jakości powietrza, choć w przypadku, jak wskazuje magistrat, jakości powietrza zadowolenie od lat sukcesywnie rośnie. W stosunku do 2022 roku wzrosło o 7 punktów procentowych. Ponadto ankietowani zwracają uwagę, że walka z hałasem wymaga zintensyfikowania działań. Poziom hałasu jest zadowalający jedynie dla 44 proc. respondentów.

Barometr Krakowski. Mieszkańcy wskazali priorytety na kolejne lata

W tegorocznej edycji Barometru Krakowskiego, podobnie jak w poprzednich, mieszkańcy mogli wytypować trzy priorytetowe zadania, którymi w najbliższych latach powinny zająć się władze miasta. Jak informuje magistrat, najwięcej osób wskazało na: koszty życia, dostępność miejsc parkingowych oraz dbałość o bezpieczeństwo. Ankietowani zwrócili też uwagę na potrzebę poprawy jakości powietrza.

Szczegółowe wyniki Barometru Krakowskiego znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Krakowa.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

To małopolskie miasto jest najbardziej zanieczyszczone w Polsce. Wyniki raportu są miażdżące [GALERIA]

QUIZ. Czy rozpoznajesz te krakowskie budynki? Wynik 15/15 zdobędą tylko prawdziwi znawcy miasta!

Pytanie 1 z 15
Zaczynamy najprościej, jak się da. Wieżowiec na zdjęciu to:
Szkieletor
Zaczęło się! Robert Makłowicz czyta nazwy przystanków w Krakowie. Tak brzmią komunikaty