Barbara Nowak

i

Autor: Klaudia Bobela

WIADOMOŚCI

Znowu głośno o Barbarze Nowak. Była małopolska kuratorka staje w obronie lekcji religii

2024-06-20 14:24

Była małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, nie daje internautom o sobie zapomnieć. Tym razem znana z kontrowersyjnych wypowiedzi radna sejmiku województwa skomentowała zapowiadaną zmianę liczby lekcji religii. W jej wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) pojawiło się nawet nawiązanie do polskiego hymnu.

Mniej religii w szkołach. Nowacka ogłasza, Nowak krytykuje

Była małopolska kurator oświaty, a od 2024 r. radna sejmiku województwa, Barbara Nowak to postać, której wypowiedzi zawsze odbijają się szerokim echem w całym kraju. Niewątpliwą popularność pochodzącej z Krakowa działaczce Prawa i Sprawiedliwości przyniósł sprzeciw wobec wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepień na COVID-19 dla nauczycieli, krytyka akcji "tęczowe piątki" organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii w polskich szkołach czy obrona papieża Jana Pawła II po emisji reportażu "Franciszkańska 3", w którym dziennikarz Marcin Gutowski przedstawił przypadki tuszowania przestępstw seksualnych przeciwko dzieciom przez ówczesnego biskupa Karola Wojtyłę.

Znana ze swoich katolickich przekonań Nowak nie mogła więc przejść obojętnie obok zapowiedzi zmian przez ministrę edukacji, Barbarę Nowacką, która we wtorek, 18 czerwca, na antenie stacji TVN24 ogłosiła:

Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę religii w szkołach od 1 września 2025 roku.

Barbara Nowak wzywa do walki. "Trzeba bić w tarabany"

W reakcji na zapowiedź Nowackiej dotyczącą ograniczenia liczby godzin religii w szkołach z dwóch do jednej tygodniowo, Barbara Nowak opublikowała wpis w serwisie X, w którym wezwała do walki z decyzją ministry edukacji. Zacytowała przy tym słowa "Mazurka Dąbrowskiego":

Groźby Nowackiej ingerowania w l. godz. nauczania religii i zmian w traktowanie religii, łamanie praw nauczycieli religii, uczniów, ich rodziców zagwarantowanych w Konkordacie, muszą zderzyć się z MUREM EPISKOPATU i WIERNYCH - NON POSSUMUS! Trzeba BIĆ W TARABANY!

Na odpowiedź drugiej strony nie trzeba było długo czekać. Poseł Marcin Józefaciuk z Koalicji Obywatelskiej zarzucił Barbarze Nowak agresję. Ponadto w swoim wpisie nawiązał uszczypliwie do rozłamu PIS w Małopolsce i idących za tym problemów z wyborem nowego marszałka województwa małopolskiego, o których przeczytasz w tym tekście.

Tak dopingowano naszym w strefach kibica w Krakowie na Euro 2024! Nie przeszkodził nawet ulewny deszcz

Tych polityków z Małopolski i Świętokrzyskiego zobaczymy w europarlamencie. To znane nazwiska

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?