Arabowie w Zakopanem

i

Autor: Albin Marciniak/East News

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Arabski najazd na Zakopane trwa. Górale się cieszą, ale i wskazują na dwa ważne problemy

2024-07-18 15:26

Arabski najazd na Zakopane trwa w najlepsze. Jeszcze nigdy wcześniej pod Giewontem nie było tak dużo turystów z Półwyspu Arabskiego. Jest to najliczniejsza grupa gości zza granicy odwiedzających Podhale. Chociaż na Podhalu robią duży ruch turystyczny, górale nie zawsze sobie chwalą takich gości. Wskazują na dwa poważne problemy.

Zakopane. Arabowie ponownie dopisali na Podhalu

Wakacje 2024 trwają w najlepsze. Także pod Tatrami widać, że sezon turystyczny rozpoczął się w pełni. Do Zakopanego ponownie zawitali goście z Półwyspu Arabskiego, których w tym roku ma być jeszcze znacznie więcej niż w poprzednim. Co ich tak urzeka w Podhalu? Lokalni przedsiębiorcy w rozmowie z nami przyznają, że Arabowie doceniają przede wszystkim pogodę i gościnność górali. Nie przeszkadza im deszcz, wręcz przeciwnie. Kiedy Polacy chowają się pod parasolami, goście z Półwyspu Arabskiego cieszą się z wody kapiącej im na głowy. W góralskiej kulturze najbardziej szanują to, że mieszkańcy Podhala żyją nią na co dzień i nie kultywują jej tylko pod turystów. Te i inne kwestie sprawiły, że w te wakacje Arabów w Tatrach jest jeszcze więcej niż zazwyczaj.

— Faktycznie gości z krajów arabskich mamy w tym roku więcej niż w ubiegłym, a już w poprzednik roku bardzo mocno się wyróżniali. Analizując statystyki za czerwiec widzimy, że liczba gości z krajów arabskich łącznie była nawet dwukrotnie większa niż w roku ubiegłym o tej samej porze. Mamy dopiero początek wakacji, a szczyt przyjazdów gości z Półwyspu Arabskiego to jest lipiec, sierpień i początek września, także zobaczymy, czy ten trend utrzyma się przez kolejne miesiące — powiedziała nam Emilia Glista współpracująca z hotelami i pensjonatami w pozyskiwaniu klientów. W ubiegłym roku pula gości zagranicznych to było około 30 proc. wszystkich przyjazdów do Zakopanego. — Z tego około 30 proc. stanowili goście z krajów arabskich, czyli w łącznej puli to było mniej więcej jakieś 10 proc. gości. W tym roku, patrząc na sam czerwiec, udział turystów z krajów arabskich już sięgnął prawie 20 proc. przyjazdów dodała Glista.

Sonda
Czy za interwencje TOPR w polskich Tatrach powinno się płacić, tak jak to jest w słowackich Tatrach?

Zakopane. Arabowie nie zostawiają napiwków i nie sprzątają? Górale skarżą się na egzotycznych turystów

W rozmowach z nami górale przyznają, że na ulicach Zakopanego coraz częściej można dostrzec gości z krajów arabskich. Przez swój strój łatwo wyróżniają się z tłumu. Chociaż niektórzy lokalni mieszkańcy wyrażają obawę przed nimi, lokalni przedsiębiorcy są zadowoleni z takiego gościa. Na Podhalu słyszymy, że Arabowie chętnie jeżdżą bryczkami, więc stanowią źródło dobrego zarobku dla fiakrów. Nieco bardziej poszkodowani mają być pracownicy restauracji i lokali gastronomicznych, ponieważ goście z półwyspu arabskiego mają nie zostawiać napiwków.

— Teraz jest ich chyba dwa razy więcej niż w latach poprzednich. Są różni, są bardzo ortodoksyjni, ale są też same kobiety. Jest ich multum — mówią nam lokalni przedsiębiorcy. — Są troszeczkę inni w niektórych zachowaniach niż goście, do których przywialiśmy do tej pory. Widać tutaj ewidentnie różnice kulturowe, czy różnice w nawykach. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to że pozostawiają po sobie troszeczkę większy bałagan niż goście z Polski. I można powiedzieć, że jest to pewien standard. Oczywiście nie chcemy wrzucać wszystkich do jednego worka, ale statystycznie rzecz biorąc zdecydowanie częściej sprzątanie po gościach z krajów arabskich wymaga dużo więcej pracy — dodała Emilia Glista.

Gęś Pipa kontra Ziemniak Pou. Która maskotka będzie hitem wakacji 2024?

Szczęsny i Tomaszewski mocno o wakacjach piłkarzy: Trzeba mieć wyczucie

Quiz o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?
Listen on Spreaker.