Wypadek ciężarówki na autostradzie A4. Potężne korki pod Wrocławiem

i

Autor: pexels.com

Autostrada A4 - odcinek Kraków-Katowice będzie bezpłatna? Jest komentarz ministra!

2022-12-09 9:49

Zmiany na autostradzie A4 - czy odcinek Kraków-Katowice będzie bezpłatny? Głos w tej sprawie zabrał minister infrastruktury. - W 2027 r. kończy się koncesja na odcinek autostrady A4 między Katowicami a Krakowem; chcielibyśmy, by ten odcinek był bezpłatny dla kierowców - przekazał Andrzej Adamczyk. Dodał, że plan zakłada rozbudowę tej trasy o dodatkowy pas ruchu.

Autostrady w Polsce. Czy będą dodatkowe opłaty?

Szef resortu infrastruktury, który był w czwartek gościem Polsat News na pytanie, czy rząd chce wprowadzić dodatkowe opłaty na istniejących autostradach, zapewnił że nie ma takich planów.

Na tych istniejących autostradach nie ma takich planów. Przypomnę, że opłatami zajmuje się Minister Finansów. Często zwolnienie z opłat umożliwia przeniesienie dużej części ruchu na odcinek autostrady z dróg równoległych - powiedział Adamczyk.

Autostrada A4: Kraków-Katowice będzie bezpłatna?

Dodał, że ma nadzieję, iż opłaty zostaną zniesione na odcinku autostrady A4 miedzy Katowicami a Krakowem. Przypomniał, że koncesja na użytkowanie tej autostrady kończy się w 2027 roku.

Jestem przekonany (...), że autostrada ta stanie się na powrót autostradą zarządzaną przez GDDKiA i chcielibyśmy bardzo, aby ten odcinek między Katowicami a Krakowem, był odcinkiem autostrady bezpłatnej - powiedział.

Szef resortu infrastruktury dodał, że planowana jest rozbudowa tej trasy o dodatkowy pas ruchu w każdą stronę. "To by pozwoliło skumulować ruch, zebrać go z dróg równoległych (do A4 - PAP) gdzie są olbrzymie problemy komunikacyjne" - wskazał.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 Kraków - Katowice?

Koncesjonariuszem autostrady jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM). W lipcu br. podniesiono stawki za przejazd odcinkiem Katowice-Kraków z 24 do 26 zł dla samochodów osobowych. Dla samochodów ciężarowych ceny wzrosły z 70 zł do 80 zł. Z decyzją koncesjonariusza nie zgadzała się GDDKiA.

Tłumy na jarmarku świątecznym w Krakowie