Babia Góra

i

Autor: Jerzy Opioła, Wikipedia

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Bardzo trudna sytuacja na górskich szlakach. Ratownicy mają ważny apel do turystów

2023-10-28 16:57

W Beskidach ustały opady deszczu i warunki na szlakach turystycznych w sobotę, 28 października nieco poprawiły się, jednak w wielu miejscach mogą nadal być trudne. Trasy są śliskie i błotniste – oceniają ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR i ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

GOPR Beskidy. Ratownicy górscy ostrzegają przed trudnymi warunkami na szlakach

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę, ważne jest też obuwie. Warto mieć zapas ciepłych płynów. Powinno się mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank, na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi. W sobotę, 28 października ratownicy z GOPR Beskidy poinformowali, że sytuacja na szlakach jest bardzo trudna. Chociaż pogoda znacznie uległa poprawie, na ścieżkach jest mokro i ślisko, co łatwo może doprowadzić do urazów.

— Warunki się poprawiły, bo przestało padać. Szlaki w wielu miejscach mogą być jednak śliskie i błotniste. Tam warunki są trudne — przekazali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Podali, że w sobotę rano w górach było chłodno, od 4 stopni C. Na Hali Miziowej widoczność była ograniczona do 100 m.

W PRL kochały się w nim nasze mamy i babcie! Jak dobrze pamiętasz kultowego "Janosika"?

Pytanie 1 z 12
Gdzie po raz pierwszy spotkali się Janosik, Kwicoł i Pyzdra ?

Beskidy. Koniec sezonu wakacyjnego oznacza przegląd kolei linowych

W górach rozpoczyna się sezon przeglądów technicznych kolei linowych. Nieczynna jest kolej linowo-terenowa na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. Zanim jednak wyruszycie jesienią na górską wyprawę, warto dobrze się do niej przygotować, aby uniknąć sytuacji, mogących doprowadzić do kontuzji i poważnych urazów. Zwłaszcza teraz, kiedy pogoda nie rozpieszcza, szczególnie należy mierzyć siły na zamiary i uważać na zdradliwe miejsca.

Liczne szlaki turystyczne i stoki narciarskie. Oto małopolskie pasmo górskie idealne na rodzinną wycieczkę:

Radio Eska: Sylwia Peretti w pierwszym wywiadzie po śmierci syna: stałam się ofiarą