Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy jednoczymy się z rodziną i wspólnie spędzamy czas. Ich nieodłącznym elementem są wszelkie świąteczne dekoracje, które momentalnie wnoszą do życia trochę magii, nawet jeśli nie sprzyja ku temu pogoda. Jedną z najważniejszych tradycji podczas świąt bożonarodzeniowych jest ubieranie choinki. Zwyczaj ten jest niezwykle stary, a jego korzeni upatruje się jeszcze w dawnych tradycjach pogańskich. Niektórzy uważają, że ma swoje źródło w czasach Imperium Rzymskiego, gdzie z okazji święta słońca, saturnaliów, przystrajano drzewko życia. Jednak choinka w postaci, jaką znamy, miała swój początek w Alzacji, gdzie zawieszano na niej ozdoby z papieru i jabłka, w nawiązaniu do rajskiego drzewa.
Upominki świąteczne 2023 od LEGO
Od kiedy można ubierać choinkę?
Chociaż na ulicach miast czy w galeriach świąteczne drzewka rozświetlane są na długo przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia, istnieją określone zasady, dotyczące jej ubierania. Zgodnie z tradycją ubieranie choinki w domu powinno się odbywać w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Niewiele osób jednak decyduje się na ozdabianie drzewka tak późno, głównie ze względu na duże przygotowania, które trzeba poczynić, zanim cała rodzina zasiądzie do wigilijnego stołu. Wiele osób decyduje się na ubranie choinki już 6 grudnia, kiedy obchodzimy Mikołajki.
Do kiedy można trzymać choinkę w domu?
Chociaż żądna świąteczna policja nie nadzoruje tego, jak długo trzymamy po świętach choinkę w domu, istnieją określone zasady, określające, jak długo drzewko powinniśmy trzymać w domach. Według przyjętej tradycji choinkę powinniśmy rozebrać do 2 lutego, czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia wszelkie ozdoby bożonarodzeniowe są zabierane z kościołów. Inna tradycja mówi o tym, że choinki powinniśmy rozbierać w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli, kiedy wypada Niedziela Chrztu Pańskiego. W tym roku jest 7 stycznia.