Bank

i

Autor: Pexels Citibank zwolni ponad 20 tysięcy osób

Wiadomości

Wielki bank zapowiedział zwolnienia. Kilkadziesiąt tysięcy osób straci pracę

2024-02-19 7:37

1,8 miliarda dolarów za czwarty kwartał 2023 roku - taką stratę odnotował koncern Citygroup, właściciel banku Citibank, a od 2000 roku większościowy udziałowiec Banku Handlowego w Warszawie S.A., działającego pod marką handlową Citi Handlowy. Tak ogromne straty pociągają za sobą szereg konsekwencji, między innymi masowe zwolnienia pracowników na całym świecie i być może także w Polsce.

Citibank zwolni ponad 20 tysięcy osób

„Chociaż rzadko przekazujemy informacje o wynikach kwartału przed planowaną datą ogłoszenia wyników, uznaliśmy, że jest to rozważny krok w ramach naszego zaangażowania w budowanie wiarygodności i zachowanie przejrzystości” – napisał w  oświadczeniu Mark Mason, dyrektor finansowy Citi, co cytuje agencja Reuters. Wcześniejsza publikacja wyników finansowych i informacja o tak dużych stratach pokazuje, że sytuacja jest poważna. Z raportu wynika również, że Citi dodał 580 milionów dolarów do swoich rezerw na „przedłużającą się niestabilność polityczną i gospodarczą” w Rosji. Poinformowano również, że w związku z tym szykują się zwolnienia. Na razie nie wiadomo dokładnie, jakie kraje i które placówki dotkną cięcia, ale możliwe jest, że również te w Polsce.

Chwiejnie na rynku bankowości. Kryzys ekonomiczny nadal daje się we znaki

Citigroup to koncern powstały w 1998 roku w wyniku fuzji Citicorp i Travelers Group. W ten sposób powstał największy, pod względem kapitalizacji rynkowej dostawca usług finansowych na świecie. Od 2005 Citibank Europe posiada w Polsce centrum usług wspólnych Citi Service Center Poland, działające w Warszawie i Olsztynie.

Coraz częściej w ostatnim czasie słychać o zawirowaniach na rynku usług bankowych. Parę miesięcy temu media obiegły informacje o VeloBanku, który miał zostać sprzedany i faktycznie pół roku temu rozpoczął się proces sprzedaży. Wkrótce ma nastąpić jego finalizacja. Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował natomiast, że ten proces nie wpływa na działalność VeloBanku ani na obsługę jego klientów. Ponad milion osób lub firm, które mają tam konta, nie ma więc na razie powodów do obaw. W przypadku pracowników Citigroup, czekamy na razie na więcej informacji.

ZOBACZ TAKŻE: Te atrakcje turystyczne powstały w Małopolsce w 2023 roku. Są prawdziwym hitem!

Jan Tomaszewski ostro o Lewandowskim i Miliku