Co dalej ze strefą płatnego parkowania? Wojewoda twierdzi, że część uchwały jest niezgodna z prawem

i

Autor: Pixabay

inwestycje

Co dalej z systemem „smart parking” w Krakowie? Miejsca parkingowe w aplikacji

2023-03-23 14:56

Być może już niebawem w Krakowie będzie można łatwiej znaleźć miejsce parkingowe. To wszystko dzięki aplikacji na smartfony. Radni podjęli uchwałę, aby prezydent zajął się tematem „smart parkingu”. Jak miałby działać w praktyce? Czy parkowanie będzie wygodniejsze? Sprawdźcie w naszym materiale.

Czym jest „smart parking”?

Pod koniec lutego informowaliśmy o projekcie uchwały przygotowanym przez Klub Radnych Platforma-Koalicja Obywatelska. Dotyczył on systemu „smart parking”, który miałby zacząć funkcjonować w stolicy Małopolski. Założenie polega na tym, aby urządzenia zbierały informacje o dostępności miejsc parkingowych w obrębie stref płatnego parkowania, a następnie udostępniały informacje o liczbie wolnych miejsc np. na interaktywnych tablicach i w aplikacji. Ile trzeba zapłacić za „smart parking”?

Bazując na doświadczeniach miasta Rzeszowa koszt objęcia 2200 miejsc parkingowych inteligentnym system parkowania wyniósł około 14 mln zł. Z uwagi na powyższe przedmiotowy system powinien być wdrażany systematycznie z wykorzystaniem środków i dotacji zewnętrznych - czytamy w projekcie uchwały.

Czy system zostanie wprowadzony?

Uchwałę w tym kierunku podjęli krakowscy radni.

Aplikacja byłaby przede wszystkim przydatna do tego, żeby nie krążyć po strefie, tylko po prostu znaleźć szybko miejsce parkingowe i móc szybko zaparkować, załatwić swoją sprawę i odjechać ze strefy. To będzie proces kilkuletni i na pewno będzie najpierw pilotaż, a potem rozwiązania będą obejmować konkretne podstrefy – mówi radny Dominik Jaśkowiec.

Nie wszyscy radni są jednak optymistycznie nastawieni do pomysłu.

Mam wątpliwości czy to kiedykolwiek zostanie zrealizowane z prostej przyczyny – takie systemy są bardzo drogie. Po drugie, to duża ingerencja w przestrzeń prywatną. Obawiam się, że po prostu nie będzie na to pieniędzy. Fajny pomysł, fajna idea, ale może nie zostać zrealizowana – komentuje Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości.

Express Biedrzyckiej - Krystyna KURCZAB-REDLICH

QUIZ: Jak dobrze znasz polskie punkowe przeboje?

Pytanie 1 z 12
1. Śruba z piosenki Big Cyca "Tu nie będzie rewolucji" w pewnym momencie zgolił irokeza i zatrudnił się jako...