"Czekając na wiatr": artyści zwracają uwagę na problem smogu przez... sztukę!

2020-02-27 10:00

Niestety smog w Krakowie jest tematem nadal aktualnym i dotyczącym nas wszystkich. Krakowscy artyści i naukowcy postanowili zrobić na ten temat wystawę, którą zatytułowali "Czekając na wiatr". O szczegółach opowiadał nam dr Tomasz Wełna, kustosz i pomysłodawca projektu.

Dama z Łasiczką w masce przeciw smogowej. Makiety obrazujące otwarte okna. Plakaty z hasłami: "Myślisz, że jesteś bezpieczny? Smog Ci w oko!" lub "Wychodzę na smog". To tylko niektóre eksponaty, jakie można zobaczyć na krakowskiej wystawie. Co jeszcze zobaczymy, odwiedzając "Czekając na wiatr"?

Jest to wystawa grupowa, na której zobaczymy prace ponad 25-ciu artystów, naukowców i innych ludzi zajmujących się tematyką smogu. Zależy mi na tym, aby powietrze w Krakowie i w Polsce było lepsze niż to, którym oddychamy obecnie. Okazało się, że jest wiele osób, którym ten temat jest równie bliski - mówi Tomasz Wełna.

Różnorodność wystawy ma ułatwić i uatrakcyjnić widzom zrozumienie tego, co tak naprawdę wdychamy. Oprócz prac malarskich i fotograficznych na wystawie można zobaczyć zdjęcia smogu wykonane pod mikroskopem molekularnym. Bliżej przyjrzeć się nie da.

Należy nam się dobre, czyste powietrze i zdrowie, żebyśmy nie musieli każdej zimy spędzać z naszymi chorymi dziećmi w domach, żebyśmy nie mieli bliskich chorujących na nowotwory. Z tego wszystkiego można zrezygnować, jeśli tylko zmienimy nasze nawyki, do czego serdecznie zachęcam - dodaje Wełna.

Wystawę można oglądać od 27 lutego do 12 marca w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie przy ulicy Zakopiańskiej 62.

Krakowska drużyna rolkarzy
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?