Niebieska Karta

i

Autor: Pixabay Na czym polega procedura Niebieskiej Karty?

Prawo

Czym jest Niebieska Karta? Dla kogo jest przeznaczona? Jak można ją założyć?

Niebieska Karta to polska procedura mająca zapewnić bezpieczeństwo ofiarom przemocy domowej. Została opracowana przez Komendę Główną Policji i Komendę Stołeczną Policji przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Historia Niebieskiej Karty sięga końcówki lat 90. Procedurę wprowadzono po raz pierwszy pilotażowo w 1997 roku na warszawskiej Ochocie, a po jej zaopiniowaniu wprowadzono ją powszechnie w 1998 roku. Czym jest Niebieska Karta i kogo dotyczy? Jako można założyć Niebieską Kartę? Jakie są etapy wdrażania Niebieskiej Karty? Wyjaśniamy w naszym materiale.

Niebieska karta – czym jest i kogo dotyczy?

Niebieska karta jest procedurą stosowaną w związku z podejrzeniem przemocy w rodzinie, na którą składa się szereg czynności podejmowanych przez przedstawicieli pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia oraz komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Procedura jest wdrażana w celu zapewnienia bezpieczeństwa potencjalnym ofiarom przemocy domowej, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Niebieska karta – jak można ją założyć?

Niebieską kartę można założyć poprzez powiadomienie policji o zachowaniach przemocowych doznawanych ze strony domowników. Można to zrobić osobiście na komisariacie, a także telefonicznie. Zawiadomienie może złożyć nie tylko osoba pokrzywdzona, ale również zaniepokojony sąsiad czy przyjaciel. Wówczas warto zadzwonić na tzw. niebieską linię, poradnię telefoniczną dla osób pokrzywdzonych przemocą i innymi przestępstwami, dostępną pod numerem 22 688 700. Procedura rozpoczyna się zazwyczaj, kiedy dochodzi do: przemocy fizycznej (bicie, popychanie), przemocy psychicznej (poniżanie, zastraszanie, obrażanie), przemocy seksualnej (zmuszanie do współżycia, gwałt), przemocy ekonomicznej (zabieranie rzeczy, pieniędzy, blokowanie dostępu do środków do życia) oraz nadużywania alkoholu lub narkotyków, którego konsekwencją jest przemoc.

Niebieska karta – etapy wdrażania procedury

Pierwszym etapem wdrażania procedury jest wypełnienie Niebieskiej Karty A. Może to zrobić: policjant, pracownik socjalny, pracownik oświatowy, pracownik ochrony zdrowia lub członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Dokument w ciągu 7 dni zostaje przekazany przewodniczącemu Zespołu Interdyscyplinarnego, znajdującego się z reguły w ośrodku pomocy społecznej. Ma on 3 dni na przekazanie wypełnionej Niebieskiej Karty A do utworzonej Grupy Roboczej.

W kolejnym etapie osoba doświadczająca przemocy otrzymuje Niebieską Kartę B, która zawiera informacje prawne i praktyczne w sprawie uruchomionej procedury. Grupa Robocza po zapoznaniu się z sytuacją osoby pokrzywdzonej powinna zaprosić ją na spotkanie w terminie od 7 do 30 dni od przyjęcia zgłoszenia. Wtedy zostanie wypisana Niebieska Karta C z indywidualnym planem pomocy dla osoby doznającej przemocy domowej. Następnie przewidziany jest kontakt z oprawcą w celu przekonania go do zaprzestania stosowania przemocy i poznania jego potrzeb. Zapis przebiegu spotkania trafia do Niebieskiej Karcie D.

Niebieska karta – zakończenie procedury

Niebieska karta zostaje zakończona zazwyczaj po upływie 3 miesięcy, ale zdarzają się przypadki, w których obowiązuje nawet przez lata. Główną konsekwencją wdrożenia procedury jest podjęcie działań wobec osoby, stosującej przemoc w rodzinie. W tym czasie wszyscy członkowie rodziny mogą liczyć na pomoc psychologiczną, a odpowiednie służby będą monitorowały sytuację w środowisku domowym.

Niebieską kartę można wycofać z trzech powodów: kiedy istnieją uzasadnione przypuszczenia, że osoba, która znęcała się nad rodziną, zaprzestała takich działań; zrealizowano indywidualny plan pomocy przewidziany dla rodziny lub podjęto decyzję o braku zasadności podejmowanych zabiegów.

Opracowano na podstawie tekstu „Niebieska Karta 2024 – informacje, procedura, konsekwencje, wycofanie” z portalu jakiwniosek.pl.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto w ostatnim czasie doznał przemocy domowej?

Wielkie powodzie, które nawiedzały Kraków [GALERIA]

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Kraków: Pan Bogdan został obudowany blokami