Rzeka, Kęty

i

Autor: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

WIADOMOŚCI

Ubezpieczenie po zalaniu i podtopieniu. Jak się ubiegać o odszkodowanie? Oto najważniejsze kwestie

2024-09-17 15:31

Powódź 2024 wyrządziła niezliczone szkody na południu Polski. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości, a naprawa szkód będzie długa, mozolna i niezwykle kosztowna. Jak w takiej sytuacji ubiegać się o odszkodowanie po zalaniu i podtopieniu? Przygotowaliśmy dla was poradnik, jak należy postępować w przypadku bezpośredniego zagrożenia.

Spis treści

  1. Powódź 2024 w Polsce. Gdzie jest najgorzej? Te miejscowości wciąż walczą z żywiołem
  2. Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Co robić w pierwszej kolejności po wystąpieniu zagrożenia?
  3. Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Czy z usuwaniem szkód trzeba czekać na rzeczoznawcę?
  4. Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Jak długo trzeba czekać na wypłatę odszkodowania?

Powódź 2024 w Polsce. Gdzie jest najgorzej? Te miejscowości wciąż walczą z żywiołem

To wydarzenie z pewnością przejdzie do historii jako powódź dziesięciolecia. Sytuacja powodziowa spowodowana przechodzącym przez Polskę niżem genueńskim jest w niektórych regionach naprawdę dramatyczna. Najgorzej jest w powiecie kłodzkim, a Kłodzko zostało całkowicie przykryty wodą. Bardzo trudna sytuacja jest także w Jeleniej Górze, gdzie w ciągu godziny woda podniosła swój poziom o około jednego metra. Tylko nieco lepiej jest w małopolskim Oświęcimiu i Brzeszczu. W tym drugim woda wdarła się na miejski cmentarz, na szczęście nie spowodowało to zagrożenia sanitarnego, a woda w ujęciach jest zdatna do picia.

Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Co robić w pierwszej kolejności po wystąpieniu zagrożenia?

Powódź to potężny żywioł, który niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. W przypadku, kiedy mamy ubezpieczenie domu, art. 826 kodeksu cywilnego określa, że w pierwszej kolejności, jeśli wystąpi zagrożenie, jesteśmy zobowiązani do minimalizowania szkód. To oznacza, że w budynku należy wyłączyć instalację elektryczną oraz gazową. Następnie konieczne jest zabezpieczenie mienia. Na tyle, na ile to możliwe, powinniśmy przenieść wartościowe rzeczy na wyższe kondygnacje oraz zabezpieczyć wszystko, co zdołamy, co może zostać porwane przez wodę. 

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Eksperci wskazują, że na tym etapie warto robić zdjęcia i dokumentować wszystko, co zrobiliśmy w tym kierunku, ponieważ ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy, jeśli powyższe obowiązki nie zostaną spełnione. Dodatkowo wykonane zdjęcia mogą pomóc ocenić skalę zniszczeń. Specjaliści od ubezpieczeń wskazują również, że szkody należy zgłosić ubezpieczycielowi jak najszybciej, aby rozpocząć procedurę oceny szkód i jak najszybciej móc się ubiegać o odszkodowanie.

Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Czy z usuwaniem szkód trzeba czekać na rzeczoznawcę?

Proces dokumentacji szkód pod zalaniu bądź podtopieniu może być długi. Czy w związku z tym należy czekać na rzeczoznawcę ubezpieczyciela, zanim rozpoczniemy usuwanie szkód? Okazuje się, że nie jest to konieczne. W takim wypadku wystarczy w pierwszej kolejności sporządzić dokumentację w postaci zdjęć i szczegółowego opisu zniszczeń. Jeśli otrzymaliśmy pomoc od służb bądź samorządu, możemy ubiegać się o zaświadczenie, które można dodać do dokumentacji.

Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Jak długo trzeba czekać na wypłatę odszkodowania?

Według obowiązujących w Polsce przepisów ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, po ustaleniu skali szkód i przekazaniu dokumentacji. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych czas oczekiwania wynosi 14 dni.

— W przypadku problemów związanych z ubezpieczeniami po szkodach spowodowanych powodzią zalecamy skontaktowanie się z ekspertami Rzecznika Finansowego. Istnieje możliwość uzyskania porady telefonicznej, dzwoniąc na numer 22 333 73 28. Linia działa w poniedziałki od 9:00 do 17:00, a od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00. Można również wysłać wiadomość e-mail na adres porady@rf.gov.pl — czytamy na stronie.

Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła do Krakowa. Rzeka ledwo trzyma się w korycie, część bulwarów zalanych:

Krytyczna sytuacja w Nysie. "Oba mosty zablokowane". Woda zalewa centrum!