Tatry

i

Autor: Roman Prykhodchenko, Flickr.com/Zrzut ekranu, meteoprognoza.pl, X

Wiadomości z regionu

Huraganowy wiatr w Tatrach. Zerwany dach schroniska i wstrzymanie kolei na Kasprowy

2024-02-05 16:02

Pogoda w Tatrach nie należy ostatnio do najłaskawszych. Obecnie w górach wieje huraganowy wiatr, osiągający w porywach prędkość nawet 125 km/h. W nocy, z niedzieli na poniedziałek wichura zerwała fragment dachu schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Dolina Pięciu Stawów w Tatrach. Huraganowy wiatr zerwał fragment dachu ze schroniska

W Tatrach wieje huraganowy wiatr osiągający prędkość w porywach na szczytach do 125 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr zerwał fragment dachu schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - poinformował Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Silny wiatr wstrzymał kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Nie kursują też wyciągi krzesełkowe w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej. Jak powiedział Zając, w związku z opadami śniegu i silnym wiatrem, przewidywany jest wzrost zagrożenia lawinowego z drugiego do trzeciego stopnia.

Huraganowy wiatr wieje tylko w partiach szczytowych Tatr, natomiast w Zakopanem jest w miarę spokojnie. W nocy były notowane porywy o prędkości do 40 km/h, a w poniedziałek przed południem do 30 km/h - dodał Zając.

Tłusty czwartek w czasach PRL. Tymi specjałami zajadali się wszyscy

Express Biedrzyckiej - prof. Przemysław SADURA