Pieniądze

i

Autor: fot. Proxima Studio / Cava Pro

WIADOMOŚCI

Ile musisz zarabiać, żeby móc powiedzieć, że należysz do klasy średniej? To kwoty inne niż można by się spodziewać

2024-06-18 13:51

Ile zarabia klasa średnia w 2024 roku? Jaki pułap zarobków należy przekroczyć, aby móc się w ten sposób określić? Okazuje się, że wiele Polek i Polaków myśli o sobie jako o klasie średniej, chociaż nie zawsze ma to odzwierciedlenie w tym, ile faktycznie zarabiamy. Według oficjalnych wyliczeń ekspertów trzeba jednak przekroczyć pewien pułap, aby stać się klasą średnią. Wyliczono konkretne kwoty.

Klasa średnia w Polsce. Jak zdefiniować tę grupę?

W naszym kraju wiele osób definiuje się jako przedstawiciele klasy średniej. To pojęcie jednak nie jest precyzyjne i trudno dokładnie określić, ile należy zarabiać, aby faktycznie móc się tak określić, bowiem wpływ na to ma wiele czynników. Chociaż bezpośrednio zależy to od zarobków, inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku singli, zaś inaczej w przypadku rodziny z trójką dzieci. Dawniej w próbach zdefiniowania tego pojęcia brano także pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy i często nie brano w niej pod uwagę osób pracujących fizycznie. Obecnie to pojęcie raczej opiera się głównie na zarobkach.

Według badania przeprowadzonego przez CBOS w 2020 roku aż 77 proc. Polek i Polaków uznaje siebie za klasę średnią. 16 proc. wskazało klasę niższą, zaś pięć proc. klasę wyższą. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyjmuje, że do klasy średniej zaliczają się osoby, których zarobki mieszczą się w granicy 75 proc. a 200 proc. mediany krajowej średnich zarobków. Jak to wygląda w rzeczywistości? Business Insider podjął próbę oszacowania, ile trzeba zarabiać, aby móc określić się jako klasa średnia. 

QUIZ: "Pieniądze to nie wszystko". Jak dobrze pamiętasz tę kultową komedię?

Pytanie 1 z 10
Tomasz, bohater film, wracając z gali został porwany przez mieszkańców upadłego PGR-u. Gdzie był przetrzymywany?
Kadr z filmu Pieniądze to nie wszystko

Ile zarabia klasa średnia 2024? Ta kwota to minimum

Business Insider podjął się wyliczenia, jaka kwota kwalifikuje do tego, aby móc nazywać się w Polsce klasą średnią. Portal rozróżnił te wyliczenia na osoby żyjące samodzielnie i rodziny wychowujące wspólnie dzieci, podkreślając, że ich realia życia znacznie się od siebie różnią. Według ich danych osoby żyjące samodzielnie mogą zaliczać się do tej grupy już w momencie, kiedy zarabiają na rękę płacę minimalną, czyli około 3200 złotych. 

Aby wyliczyć średnią zarobków dla rodzin, BI skorzystał ze wzoru na medianowy dochód rozporządzalny netto w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego (EHDI). Polega on na podzieleniu dochodu przez pierwiastek z liczby osób. Przykładowo rodzina bez dzieci musi podzielić swój dochód przez 1,4, zaś rodzina z dwójką dzieci przez dwa. W ten sposób wyliczono, że para bez dziecka powinnam zarabiać co najmniej cztery tys. złotych netto, rodzina z jednym dzieckiem 4,7 tys. netto.

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Kraków na podium w nowym rankingu:

Ceny w niemieckim Rossmanie.
Listen on Spreaker.