Klasa średnia w Polsce. Jak zdefiniować tę grupę?
W naszym kraju wiele osób definiuje się jako przedstawiciele klasy średniej. To pojęcie jednak nie jest precyzyjne i trudno dokładnie określić, ile należy zarabiać, aby faktycznie móc się tak określić, bowiem wpływ na to ma wiele czynników. Chociaż bezpośrednio zależy to od zarobków, inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku singli, zaś inaczej w przypadku rodziny z trójką dzieci. Dawniej w próbach zdefiniowania tego pojęcia brano także pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy i często nie brano w niej pod uwagę osób pracujących fizycznie. Obecnie to pojęcie raczej opiera się głównie na zarobkach.
Według badania przeprowadzonego przez CBOS w 2020 roku aż 77 proc. Polek i Polaków uznaje siebie za klasę średnią. 16 proc. wskazało klasę niższą, zaś pięć proc. klasę wyższą. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyjmuje, że do klasy średniej zaliczają się osoby, których zarobki mieszczą się w granicy 75 proc. a 200 proc. mediany krajowej średnich zarobków. Jak to wygląda w rzeczywistości? Business Insider podjął próbę oszacowania, ile trzeba zarabiać, aby móc określić się jako klasa średnia.
Ile zarabia klasa średnia 2024? Ta kwota to minimum
Business Insider podjął się wyliczenia, jaka kwota kwalifikuje do tego, aby móc nazywać się w Polsce klasą średnią. Portal rozróżnił te wyliczenia na osoby żyjące samodzielnie i rodziny wychowujące wspólnie dzieci, podkreślając, że ich realia życia znacznie się od siebie różnią. Według ich danych osoby żyjące samodzielnie mogą zaliczać się do tej grupy już w momencie, kiedy zarabiają na rękę płacę minimalną, czyli około 3200 złotych.
Aby wyliczyć średnią zarobków dla rodzin, BI skorzystał ze wzoru na medianowy dochód rozporządzalny netto w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego (EHDI). Polega on na podzieleniu dochodu przez pierwiastek z liczby osób. Przykładowo rodzina bez dzieci musi podzielić swój dochód przez 1,4, zaś rodzina z dwójką dzieci przez dwa. W ten sposób wyliczono, że para bez dziecka powinnam zarabiać co najmniej cztery tys. złotych netto, rodzina z jednym dzieckiem 4,7 tys. netto.